Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruç ile alakalı Kuranı Kerimde geçen ayetler nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruç ile alakalı Kuranı Kerimde geçen ayetler nelerdir?

  Reklam
  Oruç ile alakalı Kuranı Kerimde geçen ayetler nelerdir?

  Soru

  Oruç ile alakalı Kuranı Kerimde geçen ayetler nelerdir?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Kur'an-ı Kerim'de; "Ey iman edenler!.. Sizden evvelki (ümmet)lere yazıldığı gibi, sizin üzerinize de oruç yazıldı (farz kılındı). Ta ki, korunasınız" (el-Bakara, 2/183) buyurulmuştur.
  Kur'an-ı Kerim'de "Oruç (günlerinin) gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Onlar sizin için, siz de onlar için birer libbassınız. Allah nefislerinize karşı zayıf göstermekte olduğunuzu bildi de, tevbenizi kabul etti, sizi bağışladı. Artık (bundan sonra geceleri) onlara yaklaşın ve Allah'dan hakkınızda yazdığını isteyin. (Bütün gece) fecr(i sadık) olarak ak iplik, kara iplikten seçilinceye kadar yeyin, için!. Sonra geceye kadar orucunuzu tamamlayın " (el-Bakara, 2/187)
  Şüphesiz Müslüman erkekler ve Müslüman kadınlar mü'min erkekler ve mü'min kadınlar gönülden (Allah'a) itaat eden erkekler ve gönülden (Allah'a) itaat eden kadınlar sadık olan erkekler ve sadık olan kadınlar sabreden erkekler ve sabreden kadınlar saygıyla (Allah'tan) korkan erkekler ve saygıyla (Allah'tan) korkan kadınlar sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar ırzlarını koruyan erkekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar Allah'ı çokca zikreden erkekler ve (Allah'ı çokca) zikreden kadınlar; (işte) bunlar için Allah bir bağışlanma ve büyük bir ecir hazırlamıştır. (33/35)
  Ramazan ayı... İnsanlar için hidayet olan ve doğru yolu ve (hak ile batılı birbirinden) ayıran, apaçık belgeleri (kapsayan) Kur'an onda indirilmiştir. Öyleyse sizden kim bu aya şahid olursa artık onu tutsun. Kim hasta ya da yolculukta olursa, tutmadığı günler sayısınca diğer günlerde (tutsun). Allah size kolaylık diler zorluk dilemez. (Bu kolaylık) sayıyı tamamlamanız ve sizi doğru yola (hidayete) ulaştırmasına karşılık Allah'ı büyük tanımanız içindir. Umulur ki şükredersiniz. (2/185)
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Oruç ile alakalı Kuranı Kerimde geçen ayetler nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruç ile ilgili merak edilenler kuranı kerimde açık bir şekilde açıklanmıştır. Bunun yanında dinimizin ikinci a-kaynağı olarak kabul edilen hadisi şeriflerde de oruç ile ilgili bilgiler verilmiştir.kuranda mübin geçen sureler