Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Kan yutmak, diş etlerimin hassas olması nedeniyle dişlerimin arasından kan sızması oluyor, bunları yutmak orucu bozar mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kan yutmak, diş etlerimin hassas olması nedeniyle dişlerimin arasından kan sızması oluyor, bunları yutmak orucu bozar mı?

  Reklam
  Kan yutmak, diş etlerimin hassas olması nedeniyle dişlerimin arasından kan sızması oluyor, bunları yutmak orucu bozar mı?

  Soru

  Ben kan sulandırıcı ilaç kullanıyorum. Diş etlerimin de hassas olması nedeniyle dişlerimin arasından kan sızması oluyor, Büroda çalışıyorum, kanı sürekle atamıyorum dışarı, zaten uzun süre de durmuyor.Oruç tutuyorum, ama tükürükten fazla olan kanı istesem de istemesem de yutuyorum. Orucumu yine de bozmuyorum. Bu durum sürekli olduğu için ne yapmam lazım.


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Dişlerin arasından çıkan kan boğaza gidecek olursa, bakılır; eğer az olur da içeriye geçmezse orucu bozmaz. Çünkü bundan korunmak mümkün değildir. Çok olmakla beraber, çoğunluğu tükürük teşkil ediyorsa, yine bozmaz. Fakat çoğunluğu kan olur ve tadı duyulur bir halde ise veya kanla tükürük eşit miktarda ise, yutulması halinde orucu bozar. (Ö. N. Bilmen, B. İs. İlmihali, s.294).
  Eğer biraz da ilaçtan kaynaklanıyorsa,- fazla bir aciliyeti yoksa- Ramazanda kanı sulandırıcı ilacı kullanmayın. Ayrıca, kanı çıkartacak şekilde dudakları, ağzı sıkmamak gerekir. Bundan kaçındığımız takdirde, kan tükürükten daha az olabilir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Kan yutmak, diş etlerimin hassas olması nedeniyle dişlerimin arasından kan sızması oluyor, bunları yutmak orucu bozar mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Özellikle dişler ile ilgili ramazanda tedavisi ertelenmesi gerekmektedir. Eğer acil bir durumsa hastalık nedeniyle istisnalar olabilir. Kan fazla olmadıkça oruç bozulmaz.dişetlerim kanıyor orucum bozulur mu,  dis etkerim kaniyor orucum bozulurmu