Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan İslam devletinde orucu açıktan yemenin hükmü ve dünyadaki cezası nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslam devletinde orucu açıktan yemenin hükmü ve dünyadaki cezası nedir?

  Reklam
  İslam devletinde orucu açıktan yemenin hükmü ve dünyadaki cezası nedir?

  Soru

  İslam devletlerinde açıkta bilinçli olarak oruç yiyenlere ne gibi müeyyideler uygulanır ve bunlara herhangi bir müeyyide(ceza) uygulanır mı?
  Kullanıcı: zekaerdem | Tarih: 04-Ekim-2007, Saat: 05:53:26

  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Bunun İslam hukukunda belirlenmiş bir cezası yoktur. Çünkü, bir hastalık, yolculuk gibi bir mazeretten dolayı, kişi orucu tutmuyor olabilir. Had olarak bunun bir cezası olmamakla beraber, İslam toplumunda böyle açıkça Müslümanları rencide edecek şekilde herkesin gözlerine baka, baka oruç yiyen kimsenin durumunu devletin yetkileri tarafından bir tazir cezası verilebilir.
  Asıl cezası, orucu kaza etmektir. (Şafi mezhebine göre kefaret vermek de gerekir) Ayrıca öbür dünyada hesaba çekilmektir.
  İslam’ın ahlakıyla ahlaklanmış bir toplumda, bu gibi davranışlar çok az olur. Hatta gayr-ı Müslimler bile belli bir nezaket içinde olurlar, Müslümanlara ve oruca saygı için açıktan yemezlerdi. Tarihte bunun örnekleri vardır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  İslam devletinde orucu açıktan yemenin hükmü ve dünyadaki cezası nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruç tutamayacak olan kişiler olduğu için ve dinde zorlama olmadığı için kimse oruç tutmuyor diye dışlanmaz. Bu düşünce yer aldığı halde ramazan günlerinde oruçlu olmadığını göstermez bir saygı göstergesidir.