Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruçlu kişinin hayvanla mukareneti keffaret gerektirir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruçlu kişinin hayvanla mukareneti keffaret gerektirir mi?

  Reklam
  Oruçlu kişinin hayvanla mukareneti keffaret gerektirir mi?  Oruçlu kimsenin şehvetini meşru olmayan yollarla tatmin etmesi kazayı gerektirir, keffâret gerekmez.

  Meselâ; ölü ile veya hayvanla cinsel ilişkide bulunmak yahut uyluk arasından, karından, öpmek ve dokunmak suretiyle yahut eliyle oynayarak şehvetini getirmek yahut da uyku halindeki kadınla cinsel temasta bulunmak orucu bozar ve yalnız kaza gerekir, keffâret gerekmez. (Hamdi Döndüren, Delilleriyle İslam İlmihali)

  Ancak bunların sadece kazayı gerektirmesi, yapılan işlerin bir günahı olmadığı anlamına gelmez. Konuya, böyle durumların kaza mı yoksa keffaret mi gerektirdiğini açıklama noktasından bakmak gerekir. Yoksa orucunu bilerek bozmak haramdır ve özellikle böyle şeyler yapmanın ayrıca günahı ve sorumluluğu vardır.


  sorularla islamiyet
  Paylaş
  Oruçlu kişinin hayvanla mukareneti keffaret gerektirir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Orucun bilerek bozulması durumunda kişiye günah yazılmasına neden olur. Orucu bozmasa da şehvet hissetmesi orucunu kaza etmesini ve tövbe etmesini gerektirmektedir.