Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Bebek Emziren Kadın Oruç Tutabilirmi - Emziren Anne Oruç Tutabilirmi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebek Emziren Kadın Oruç Tutabilirmi - Emziren Anne Oruç Tutabilirmi

  Reklam
  Bebek Emziren Kadın Oruç Tutabilirmi - Emziren Anne Oruç Tutabilirmi  Sıcak havaların etkisinin fazla olduğu günlere denk gelen Ramazan ayında oruç tutmak, özellikle hamile kadınlar ile bebeklerini emziren yeni anneler için oldukça zor bir hale geliyor. Uzmanlar, hamile ve emziren kadınların oruç tutup tutmamaları konusunda hem sağlık hem de dini açıdan merak edilen soruları cevaplandırdı.

  “Hamile veya çocuk emziren bir anne oruç tutar mı? Tutarsa orucunu bozabilir mi?”, “Susuzluk bebeğe zarar verir diyorlar. Ben oruç tutmak istiyorum. Ne yapabilirim?”

  Hamile ve bebek emziren bayanlar oruç tutar mı?

  Araştırmacı-yazar Mehmet Paksu konuyla ilgili merak edilen sorulara cevap verdi:

  “Sizler hamile olduğunuz için bir tür hasta sayılırsınız.

  Hastaların, hastalıkları devam ettiği günlerde oruç tutmaları şart değil. Kur’ân’da Bakara Suresi 185. âyette hastaların Ramazan ayı içinde oruç tutmayabilecekleri belirtiliyor. Bazı hadislerde Peygamberimiz hamile hanımların oruç tutmamalarına izin veriyor.

  Oruç tuttuğunuzda siz ve bebeğiniz zarar görecekse, beslenme problemi yaşayacaksanız, rahatsızlığınız artacaksa, bu durumda oruç tutmazsınız. Bu konuda doktorunuzun tavsiyesi de önemlidir.

  Doktorunuz kesinlikle izin vermiyorsa, riskli bir hamilelik geçiriyorsunuz demektir. Fakat böyle bir durum söz konusu değilse, kendinizi oruç tutmaya hazırlıklı hissediyorsanız, orucunuzu tutarsınız. Ancak gün içinde rahatsızlanacak olursanız, yiyip içebilirsiniz. Kendinizi zora sokmayın. Niyetsiz tutma gibi bir duruma girmenize hiç gerek yoktur. Zaten her halükârda orucu tutmasanız da, tuttuktan sonra açsanız da, oruç kazaya kalmış oluyor, Ramazan’dan sonra müsait olan aylarda, tutamadığınız günlerin oruçlarını kaza edersiniz.


  alıntı  Paylaş
  Bebek Emziren Kadın Oruç Tutabilirmi - Emziren Anne Oruç Tutabilirmi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  benimde 3 aylık bır kızım var ramazanda once tutabılecegımı dusunuyodum ılk gun tuttum ve cok zorlandım dınlenme gibi bir durumumda olmadıgı için daha sonra tutmadım dinimiz kolaylık dini çok sukur birde bunye ile alakalı sanırım insallah ilerleyen yıllarda telafı edecegız 3. 3
  kizim 4 aylikken bende orucun hepsini tutamamisdim , üstelik simdi günler daha uzun, ileride tutarsin insallah 4. 4
  Önemli olan kadının kendini nasıl hissettiği sağlık acısından bazı kadınlar son ayında oruç tutarken bazı kazınlar ilk günlerde olsa tutamıyor.emziren oruc tutar bilirmi,  emziren kadin oruc tutar bilirmi,  3 aylık bebeğim var oruç tutabilirmiyim,  emziren anne oruc tutabilirmi,  emziren anne oruç tutabilir mi,  emziren anne oruç tutmalımı,  oruç tutarken anne sütü kesilirmi