Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan İftar sofrasında nelere dikkat edilmelidir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İftar sofrasında nelere dikkat edilmelidir

  Reklam
  İftar Sofrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ?


  Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Mete Kesim, Kalbi rahatsizligi olanlar iftarda fazla yememeli dedi. Prof. Dr. Mete Kesim, iftarda hizli ve çok yenilen yemegin kalp krizine yol açabilecegini belirterek, oruçlu kisilerin iftarda daha dikkatli yemek yemeleri uyarisinda bulundu.

  Iftarda fazla yemek yeme aliskanligimiz var, oysa hizli ve çok yemek vücuda zararli diyen Kesim, sunlari söyledi: Yemegin birden ve asiri sekilde mideye girmesi sonucu salgilar fazlalasiyor. Bu da, ani tansiyon düsüklüklerine neden olur. En önemlisi ise yemegi yedikten sonra uzanip yatilmasi. Bu çok tehlikeli. Vücuttaki kan mide ve bagirsaklarin etrafinda
  toplaniyor. Beyin ve kalbe kanin gitmesi engelleniyor. Kan birden vücuda dagildiginda, kalp çarpintilarina ve krize kadar variyor. Bu nedenle kalp rahatsizligi olanlar iftarda fazla yememeli.

  IFTAR, IKI ASAMADA YENILMELI
  Iftar yemeklerinin iki asamali olarak yenilmesi gerektigine dikkati çeken Prof. Dr. Kesim, Iftarda yemegi ikiye bölmeli. Önce çorba içilmeli, aradan 15-20 dakika geçtikten sonra diger yemekler yenilmelidir. Böyle yemek yenildiginde, yarim saat dinlenilmelidir dedi.

  Prof. Kesim, özellikle kalp ve tansiyon hastalarini, oruç tutmadan önce mutlaka hekimlerine danismalari konusunda uyardi.

  KAN SEKERI NORMALIN ALTINA DÜSER
  Yüksek Ihtisas Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmani Ayçag Turan, Ramazan ayinda normal beslenme düzeninin degistigini vurguladi. Ramazan’da günlük ögünlerin 2’ye indigini, hatirlatan Turan, gün boyu süren açlik halinde, oruç tutanlarda, kan sekerinin normalin altina düstügünü (hipoglisemi), bunun da yorgunluk, çarpinti, sinirlilik, terleme, bas agrisi, dalginlik, unutkanlik gibi sonuçlara neden olabildigini ifade etti. Özellikle seker hastalarinda açligin, hipoglisemi ve kan sekerinin ani yükselmesi (hiperglisemi) sikligina neden oldugunu belirten Turan, diyet tedavisinin önemli oldugu seker hastaligi, yüksek tansiyon, mide sikayeti gibi rahatsizliklarda hastalarin, diyet tedavisinin önemi konusunda saglik personeli tarafindan bilgilendirilmesi gerektigini kaydetti.

  ÖNERILER
  ytaç Turan, oruç tutan kisilerin, iftar ve sahurda dikkat etmeleri gereken noktalari söyle siraladi: Ramazan boyunca kizartmadan kaçinin, etleri izgara ya da firinda pisirmeye özen gösterin. Agir hamur tatlilari yerine daha hafif sütlü tatlilar ve kompostolar tüketin.

  Iftarda yemekleri birden yemeyin.Kendinize uzun bir zaman dilimi ayirin. Yiyeceklerin beste ikisini sahurda, beste üçünü iftarda yemeye çalisin.Sahur ögününü kesinlikle atlamayin. Ramazan ayi boyunca meyve ve çig sebze tüketimine önem verin.
  Sahurda protein içeren süt, yogurt, peynir gibi gidalar yiyin. Bu, uzun süre tok kalmaniza yardimci olur.

  Yagli yiyeceklerden kaçinin, yagsiz sebzeli yiyecekleri tercih edin.

  BOL SU IÇIN
  Uzmanlar, oruç tutan kisilerin iftar ve sahurda bol sivi almalari gerektigini hatirtiyorlar. Normal bir insanin günlük su ihtiyacinin 2-2.5 litre olduguna dikkat çeken uzmanlar 6-8 bardak kadar su, gece boyunca mutlaka tüketilmeli. Bunun yaninda meyva suyu, ayran gibi sivi içecekleri almak da mümkün. Gün boyunca susuz kalmamak için kompostonun sahur yemeginde
  bulundurulmasi da yararlidir diyorlar.  Paylaş
  İftar sofrasında nelere dikkat edilmelidir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruç, bıçağa gerek duyulmayan bir ameliyattır”
  RABBİM razı olsun ellerine sağlık oruç tutun sıhhat bulunuz
 3. 3
  iftarda açlığın verdiği bir halle hemen saldırıyoruz sofraya fakat ara ara yemek yemek daha sağlıklı