Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Bütün Yıl Oruç tutmuş Olmak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bütün Yıl Oruç tutmuş Olmak

  Reklam
  Bütün yıl oruç tutmuş olmakSual: En az bire on sevap verildiği için, bir ay Ramazanda oruç tutan, 300 gün, Şevvalde de altı gün oruç tutan 60 gün oruç tutmuş gibi olacağı yani bütün yılı oruç tutmuş sayılacağı söyleniyor Farz olan Ramazan orucu ile nafile olan Şevval orucu aynı kefeye konabilir mi? Farzın yanında nafile denizde damla değildir Yukarıdaki ifadede bir yanlışlık yok mu?
  CEVAP
  Her ay üç gün oruç tutanın da bütün sene oruç tutmuş gibi sayılacağı da kitaplarda bildiriliyor Burada farz olan Ramazan orucu ile nafile oruç kıyas edilmiyor Bütün sene oruç tutmuş olduğu değil, hükmen oruçlu sayılacağı bildiriliyor Yoksa ömür boyu nafile oruç tutulsa, Ramazan-ı şerifte tutulan bir gün orucun sevabına kavuşamaz

  Mazeretsiz Ramazan-ı şerifte bir gün oruç tutmayan, ömür boyu nafile oruç tutsa kabul olmaz Hatta Ramazandaki farz orucunu kaza ettikten sonra, yine her gün oruç tutsa, Ramazan-ı şerifte tutmanın sevabına kavuşamaz Kaza edince, yalnız borçtan kurtulur Ramazanda tutmuş gibi sevap kazanamaz Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Ramazanda bir gün oruç tutmayan, onun yerine bütün yıl oruç tutsa, o bir günkü sevaba kavuşamaz) [Tirmizi]


  Paylaş
  Bütün Yıl Oruç tutmuş Olmak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ramazan oruçları kişiye farzdır yani zorunludur. Diğer mübarek günlerde veya ramazanda tutulan oruçların sevabı tutulmayan günlerin yerine kabul edilmez. Ramazanda tutulmayan oruçların kazası tutulması gerekmektedir.