Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Orucu Bozmanın Cezası Kaza Ve Kefaret Nedir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Orucu Bozmanın Cezası Kaza Ve Kefaret Nedir

  Reklam
  Orucu Bozmanın Cezası: Kaza Ve Kefaret

  Oruç, niyet edip tutmaya başlamakla mükellef üzerine borç olmuştur. Bu sebeble, meşrû' bir mâzeret olmadıkça başlanmış orucu bozmak günahtır. Ayrıca bozulan orucun sonradan gününe gün kazâ edilmesi de lâzımdır. Farz olan Ramazan orucunu kasden bozmakta ise kazâ ile birlikte fazladan bir de keffaret denilen iki kamerî ay (yaklaşık 60 gün) aralıksız oruç tutmak cezası vardır.
  Kazâ ve Keffâret Nedir?

  Kazâ: Hiç tutulmayan veya tutulmaya başlanıp da bozulan bir orucu sonradan günü gününe tutmaktır.
  Keffâret ise: Kasden bozduğu bir günlük Ramazan orucu yerine, ceza olarak iki ay birbiri ardınca oruç tutmaktır. Bu cezayı, yaşlılık, zayıflık ve hastalıktan dolayı yerine getiremeyen kimse, 60 fakiri sabah ve akşam olarak iki öğün doyurur. Doyurmak; yedirmek suretiyle olacağı gibi, yemek parasını fakirin eline vermekle de olur. 60 fakir yerine bir fakiri, 60 gün doyurmak da câizdir.
  Oruç tutmaya bedenî gücü yetmediği gibi fakiri doyurmaya da mâli gücü kâfi gelmeyen bir kimseden ise, keffaret cezası kalkar. Artık onun yapacağı şey, Allah'tan af ve mağfiret dilemektir.


  Mehmet Dikmen


  Paylaş
  Orucu Bozmanın Cezası Kaza Ve Kefaret Nedir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kaza orucu oruç tutmadığı için daha sonra tutmadığı gün sayısı kadar oruç tutmasıdır. Kefaret ise oruçlu olduğu halde bilerek bozması ile altmış bir gün oruç tutması demektir.