Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Keffaret Orucu Tutanların Dikkat Edecekleri Hususlar Nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Keffaret Orucu Tutanların Dikkat Edecekleri Hususlar Nelerdir?

  Reklam
  Keffaret Orucu Tutanların Dikkat Edecekleri Hususlar Nelerdir?


  * Üzerinde keffaret borcu olan bir adam, bu 2 aylık orucu, hiç ara vermeden peşpeşe tutmak zorundadır. Binaenaleyh, araya, Ramazan ayı veya kendisinde oruç tutmanın haram olduğu günlerin girmemesi lâzımdır. Aksi takdirde keffaret orucunu tutmaya yeniden başlamak gerekir.
  * Yolculuk, Ramazan orucunun edâsını te`hire sebeb olmakla beraber; keffaret orucu tutmakta olan kimse, yolculukta da bu orucu devam ettirmek zorundadır.
  * Hayız, nifas hâline giren kadının keffareti bozulmaz. Bu günleri geçirdikten sonra, keffaret orucunu kaldığı yerden tutmaya devam eder.
  * Keffaret; orucu tutmamanın değil, tutulan orucu kasden bozmanın cezasıdır. Bu bakımdan, Ramazan-ı şerîf`te oruç tutmaya hiç niyet etmiyen bir kimse, tutmadığı bu oruçları sonradan sadece kazâ eder. Kendisine ayrıca keffaret gerekmez.  Mehmet Dikmen  Paylaş
  Keffaret Orucu Tutanların Dikkat Edecekleri Hususlar Nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kefaret orucu tutan kişiler bayram günlerine denk gelmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca bayanlar hayızlı olduktan hemen sonra başlamaları gerekmektedir. Her gün için ayrı bir niyet edilmesi gerekmez.