Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Hamilelik döneminde tutulmayan oruçlar kaza edilir mi. Ödediğim fidyeler kaza yerine Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik döneminde tutulmayan oruçlar kaza edilir mi. Ödediğim fidyeler kaza yerine

  Reklam
  Bir hasta tutamadığı oruçlar için öncelikle kaza etme yolunu tutmalıdır. Ömür boyu iyileşme umudu olmayan hastalar fidye verebilir. Hastalığınız geçici olduğu için tutmadığınız gün sayısınca kaza etmeniz gerekir.

  Hamilelik çok hassas bir mevzu olduğundan, oruç olayına doktorla birlikte karar vermek uygundur. İlk ve sonuncu 3 ayda oruç tutmamalıdır. Sağlıklı bir hamilelikte, eğer Ramazan hamileliğin 4. ve 6. ayları arasındaysa, uzman doktorun yakın müşahadesi altında oruç tutabilir.

  Oruç tuttuğu takdirde kendisine yahut çocuğuna bir zarar geleceğinden korkan hâmile veya emzikli kadın, oruç tutmayıp sonradan kazâ eder. Uzman ve dindar bir doktorun vereceği karara göre hareket edilmesini tavsiye ederiz.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Hamilelik döneminde tutulmayan oruçlar kaza edilir mi. Ödediğim fidyeler kaza yerine Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamilelik döneminde tutamayan kişiler daha sonra kesinlikle tutması gerekmektedir. Fidye vererek kaza orucundan muaf olunmaz. Kişi ne zaman isterse kaza oruçlarına başlar.hamilelikte tutulmayan oruçlar,  hamilelikte tutulamayan oruçlar,  hamileyken tutulamayan oruçlar,  hamileyken iken tutulmayan orucun kefareti,  hamileyken oruç borcu,  hamileyken tutulmayan oruçlar,  hamileyken tutulmayan orucun kefareti