Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Şafii mezhebine göre namaz ve oruçların kazalarının niyeti nasıl olur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şafii mezhebine göre namaz ve oruçların kazalarının niyeti nasıl olur?

  Reklam
  Zimmetinde (üzerinde) sayısını bilmeyecek kadar çok sayıda kaza namazı bulunan bir kişi, zimmetten kurtulduğuna kesin kanaat getirinceye kadar kaza namazı kılmaya devam etmelidir. Kaza namazlarını kılarken günlerini belirtmeye gerek yoktur. Kaza etmeye niyet edilen namazın sadece sabah, öğle, ikindi, akşam veya yatsı namazı şeklinde belirtmek yeterlidir. Yani "Niyet ettim sabah namazının kazasını kılmaya" şeklinde niyet edilir.

  Oruçta da niyet farzdır. Niyetin tutulan her günün orucu için yenilenmesi gerekir. Ayrıca niyetin, akşamleyinde olsa gece içinde ama fecirden önce söylenmesi gerekir. Geceleyin fecrin doğmasından çok önce yapılır da sonra oruca aykırı düşen bir davranışta bulunulursa, niyet yinede geçerliliğini korur. Çünkü oruç gece değil gündüz vuku bulmaktadır.

  Tutulacak oruç, ramazan orucu, kefaret veya adak orucu gibi farz olan oruçlardan biri ise niyetin geceleyin şu şekilde yapılması gerekir: "Yarınki ramazan orucuna" veya "Nezretmiş olduğum oruca niyet ettim" şeklinde olur.

  Niyet ederken dil ile söylemek sünnettir. Çünkü dil, kalbin yardımcısıdır. Mesela niyet ederken şöyle demek sünnettir.

  Niyet nafile bir oruç içinse gündüz de niyet edilebilir.

  Büyük Şafii İlmihali - Mehmet Keskin  Paylaş
  Şafii mezhebine göre namaz ve oruçların kazalarının niyeti nasıl olur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kişi hangi mezhepte olursa olsun niyet birdir değişmez. Niyet ettim Allah rızası için kaza orucumu tutmaya diye niyet eder. Niyet kalpten geçirilmesi ile de olur. Sahura kalkması da niyet olarak kabul edilmektedir.şafi mezhebinde oruç nasıl tutulur,  şafilerde oruç nasıl tutulur,  şafi mesebide,  şafii mesebı namazı