Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruç 1 ay mı tutulur? Neden bazen 29 bazen 30 gün oruç tutmaktayız? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruç 1 ay mı tutulur? Neden bazen 29 bazen 30 gün oruç tutmaktayız?

  Reklam




  Kur'ân-ı Kerim'de oruç, gün olarak değil, ay olarak farz kılınmıştır. Yirmi dokuz, yahut otuz gün denmemiş, şehr-i Ramazan (Ramazan ayı) ( Bakara, 185) diye buyrulmuştur. Kaldı ki, Kur'ân-ı Kerim'de rakam yok, harf vardır. Yani, oruç için, üç diye bir rakam verilmemiştir ki, sinek onun önüne bir nokta koymakla üçü otuz yapmış olsun.

  Diğer taraftan, Cebrâil Aleyhisselâm'ın Resulüllah Efendimizi (sav) Medine'de bulamaması diye bir şey düşünülemez. Zira, Cebrâil (as) her şeyi bilen ve gören Allah'ın (c.c.) elçisidir. O, binlerce yıldızda bir anda bulunup, Allah'ın emirlerini meleklere tebliğ ettiği gibi, aynı anda Arş-ı A'zam'da Rabbine secde eden ve yine aynı anda Resulüllah'a vahiy tebliğ eden büyük bir melektir. Vahiy tebliği için o, belli bir mekâna değil, doğrudan Resulüllah Efendimizin yanına gelirdi. Belli bir mekânda vahiy tebliğ mecburiyeti olmadığına göre, Cebrâil'in (as) Peygamberimizi bulamamasından bahsetmenin imkânı yoktur. Ayrıca o gün için bir ancak büyük bir köy kadar olan Medine'de her insan Peygamberimizi (sav) kısa zamanda bulabilir ve kendisiyle görüşebilirdi.

  Farz-ı muhâl olarak, Cebrâil'in (a.s) Peygamber Efendimizi (sav) bulamadığı bir an için düşünülse dahi, o an, Her şeyi bilen, her yerde, ilmiyle, kudretiyle hazır ve nâzır olan Allah (c.c.) elbette o emin elçisini ikaz buyurur ve Resulüllah Efendimizin (sav) yerini haber verirdi.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör



  Paylaş
  Oruç 1 ay mı tutulur? Neden bazen 29 bazen 30 gün oruç tutmaktayız? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam




  Peygamber efendimizin hadisi şeriflerinde ayı göremediğiniz zaman ramazanı otuza tamamlayın buyurmuştur. Buradan hareketle ramazanın tuz gün olduğu bilinmektedir.



1 ay neden 30 gündür