Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Muharrem ayının orucu kaç gündür ve nasıl tutulur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Muharrem ayının orucu kaç gündür ve nasıl tutulur?

  Reklam
  Hz. Muhammed (s.a.s), Muharrem ayının dokuz, on ve on birinci günleri oruç tutmayı ashabına tavsiye etmişti. Peygamber Efendimiz buyurur ki: "Ramazan orucundan sonra, tutulan oruçların en faziletlisi Allah'a izafet ile şereflendirilen Muharrem ayındaki oruçtur" (Riyazü's-Sâlihin, II, 504). Diğer hadislerde, Muharrem ayının onuncu gününe rastlayan ve pek çok önemli olayın cereyan ettiği "Aşûra günü'nde tutulan orucun, bir yıl önce işlenen hata ve günahların bağışlanmasına vesile olacağı müjdelenmiştir" (Riyâzü's-Salihin, II, 509). Hadis-i Şerifte bildirilen oruç Muharrem ayının 9-10-11. günleridir. Muharrem ayında tutulan oruç da farz oruç gibi imsak vakti ile başlanıp akşam vakti girene kadar tutulur. Su içmeme şeklinde günlerce beklemek sünnette yoktur ve bidattır.

  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Muharrem ayının orucu kaç gündür ve nasıl tutulur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz muharrem ayının dokuz on ve on birinci günlerinde oruçlu olarak geçirir ve bugünleri oruçlu olarak geçirmelerini ashabına tavsiye etmiştir.