Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Orucumuzu açarken en faziletli zaman hangisidir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Orucumuzu açarken en faziletli zaman hangisidir?

  Reklam
  Orucumuzu açarken en faziletli zaman hangisidir? Ezan okunurken orucu ezanın hangi sözünde açmak en uygun olur ya da ezanın bitmesini mi beklemeliyiz?

  Bu konuda kaynaklardan bir bilgi vermek durumunda değiliz. Ancak iki mülahazayı tercihlerinize sunacağız:

  - İftarın acele olarak yapılması sünnettir. (Buhari, Savm: 45; Müslim, Sıyam: 48) Bu ise, güneş batar batmaz yapılır. Ezan da güneşin batmasıyla başladığına göre, ezanın bitmesini beklemeden -herhangi bir yerinde- oruç açılabilir.

  - Orucu açmak için ezanın bitmesini beklemek en faziletli olanıdır. Çünkü, ezanı huşu ile dinlemek, gereken tekrarları yapmak için yiyecek gibi başka şeylerle meşgul olmamak gerekir. Böyle olunca, hem ezanı dinlemekten gelen sevap, hem de ezandan hemen sonra iftarı -aceleyle- açmanın sevabı vardır.  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Orucumuzu açarken en faziletli zaman hangisidir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ezanı tekrarlamak hayırlıdır. Bu nedenle ezanın sonuna kadar bekleyecek gücü olan ezanı tekrarlaması tavsiye edilmektedir. Bunun yanında ezan başlar başlamaz da açılabilir ki peygamber efendimizin sünnetleri arasında yer almaktadır.