Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Tok tutan bant oruç bozar mı? Böylece oruca hile karıştırılmış olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tok tutan bant oruç bozar mı? Böylece oruca hile karıştırılmış olur mu?

  Reklam
  Tok tutan bant oruç bozar mı? Böylece oruca hile karıştırılmış olur mu?

  - Tok tutan bant oruç bozmaz. Oruçlu iken, söz konusu bantların kullanılmasında dinen bir sakınca yoktur. Çünkü, bu bantlardaki bitkisel maddeler her ne kadar kana karışsa da yenilen içilen bir şey olmadığı için, özellikle de ilgili maddeler tabii menfezler yoluyla alınmadığı için sakıncalı sayılmaz.

  - "Tokluk bandıyla oruca hile karıştırılmış olur mu?” şeklindeki soruya ise iki açıdan bakmakta fayda vardır:

  Birincisi: Dinin zahiri hükümlerine göre konuya bakmaktır. Bu açıdan bakıldığında, orucu bozan bir sebep olmadığı sürece, ona bir hilenin karışması söz konusu değildir. Oruç tutmanın hikmetlerinden biri, aç kalıp, aç insanların halinden anlamaya vesile olmak ise de, bu ibadet sadece aç kalmak için değil, Allah’a kulluk görevini yerine getirmek içindir.

  İkincisi: Kişinin iç dünyasını ilgilendiren vicdan penceresinden bakmaktır. Burada kişinin niyeti, maksadı çok önemlidir. Sözgelimi, bir insan sabahtan akşama kadar -aç kalmamak için- uyusa, bu kişinin orucu bozulmaz, fakat bütün gün boyunca uyumadan açlığı hisseden kimsenin sevabı kadar sevap almaz. Bu sebeple, zorunlu olmadığı halde, tokluk bandıyla biyolojik vücudunu-midesini bir nevi uyutmakla açlığını hissetmez halde oruç tutan bir kimsenin, bir çeşit hile yaptığında şüphe yoktur. Ancak, bu hile orucu bozmaz, orucun sevabını azaltır. Samimi bir Ramazan geçirmek dileğiyle...  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Tok tutan bant oruç bozar mı? Böylece oruca hile karıştırılmış olur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Doğrudan orucun bozulacağı söylenemez fakat kişi vicdanına göre değerlendirmesi gerekmektedir. Tok tutması ile oruç daha az hissedileceği için kişi zorlanmadan ibadetini yapmış olur. Zorlanan ile zorlanmayan aynı sevabı almaz.