Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Orucun Şeytana nasıl engel olduğunu açıklar mısınız? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Orucun Şeytana nasıl engel olduğunu açıklar mısınız?

  Reklam
  Hadislerde, Şeytandan korunmanın yollarından birinin de Oruç tutmak olduğu ifade ediliyor. Orucun Şeytana nasıl engel olduğunu açıklar mısınız?

  Oruç önemli bir ibadet çeşididir. Oruç şehvete, günaha ve nefsin bir kısım baskılarına karşı bir “kalkan veya bir perde” (1) olması yönünden, şeytana karşı irade gücünü artırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu konuda Efendimiz (s.a.v) de, Kadir Gecesi şeytanın faaliyetlerinin kısıtlanıp, insanları ifsat etmesine izin verilmediğini (2), Arefe günü Allah tarafından büyük günahların bağışlanıp, rahmetini yeryüzüne indirmesi sebebiyle şeytanın hor ve hakir olarak öfkelendiğini haber vermektedir. (3)

  Peygamberimiz (s.a.v); “Ramazan ayı geldiğinde Cennet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır ve (azgın) Şeytanlar zincire vurulur.” (4) buyurmuştur.

  Yukarıda naklettiğimiz hadislere göre, ramazan ayında, şirret cinlerin ve azgın şeytanların zincire vurulduğu belirtilmektedir. Bu sebeple, şeytanlar Ramazan ayında diğer aylara ve günlere nispeten müminlere daha az zarar verebilirler.

  Ramazan ayında müminlerin büyük bir ekseriyetince tutulan oruçları, okunan Kuranları, yapılan duaları, kılınan teravihleri ve diğer nafile namazları hesap edersek, bu hal şeytanların bu ayda zincire vurulduğunu açıkça göstermeğe yeter.

  (1) Buhari, Savm, 2, 9;
  (2) Ahmed bin Hanbel, Müsned, V, 324.
  (3) İmam Malik, Muvatta, Hac, 81/245.
  (4) Buhari, Savm, 425; IV, 312; V, 411;  Paylaş
  Orucun Şeytana nasıl engel olduğunu açıklar mısınız? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah cc. razı olsun konu için. 3. 3
  Rabbım Ramazan ayını layıkıyla geçirebilmeyi nasip etsin sadece açlıkla değil tüm azalarımızla oruç tutanlardan olalım inşallah ve şeytanı kahredelim

  Hz. Peygamber (s.a.v) “Ramazan ayı gelince şeytanlar zincire vurulur” buyurdular.