Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruçlu iken unutarak yiyip içmek orucu bozar mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruçlu iken unutarak yiyip içmek orucu bozar mı?

  Reklam
  Oruçlu iken unutarak yiyip içmek orucu bozar mı?

  Ebu Hüreyre Radiyallâhu Anhın rivayet ettiğine göre Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:

  Biriniz oruçlu iken unutarak bir şey yiyip içer, sonra da hatırlarsa orucunu bozmayıp tamamlasın. Çünkü ona Allah yedirmiş ve içirmiştir.
  (Darimi, Savm: 23; Müslim, Sıyam: 171)

  Cenab-ı Hak, unutarak yapılan hatalardan dolayı insanı sorumlu tutmamaktadır. Çünkü bunda kulun bir tesiri yoktur. Oruçta da böyledir. Unutarak doyasıya yemek yense, kanasıya su içilse, hatırlanmadıkça oruca bir zarar vermez. Hatırlandığı an hemen ağzın çalkalanması gerekir.

  Bu hüküm farz oruçlar için olduğu gibi, nafile oruçlar için de geçerlidir. Çünkü farz orucu da, nafile orucu da bozan haller aynıdır.

  Nafile oruçla ilgili bu meseleyi açıklayıcı mahiyette şöyle bir hadis rivayet edilir:

  Ümmü İshak Radiyallâhu Anhâ, Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellemin huzurunda bulunuyordu. Peygamberimiz Sallallâhu Aleyhi Veselleme bir kapta tirit getirdiler. Zülyedeyn Radiyallâhu Anh de oradaydı. Peygamberimiz, Ümmü İshak Radiyallâhu Anhâ etli bir kemik verdi.

  Zülyedeyn, “Ey Ümmü İshak bundan ye!” dedi.

  Ümmü İshak diyor ki:

  O anda oruçlu olduğumu hatırladım. Adeta elim tutuldu. Elimi ne uzatabiliyordum, ne de çekebiliyordum. Bunun üzerine Peygamber Sallallâhu Aleyhi Vesellem “Ne oldu sana?” diye sordu.

  “Oruçluydum, unuttum” dedim.

  Zülyedeyn, “Doyduktan sonra mı aklına geldi?” dedi.

  Bunun üzerine Resul-i Ekrem Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu:

  Orucunu tamamla. Bu ancak Allah’ın sana gönderdiği bir rızıktır.
  (Kütüb-i Sitte Muhtasarı Tercüme ve Şerhi, 9:457)  Mehmet Paksu  Paylaş
  Oruçlu iken unutarak yiyip içmek orucu bozar mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kişi bilmeden ağzına bir şey aldığı zaman orucu bozulmaz. Oruçlu olduğunu unuttuğu için ve bilerek yapmadığı için orucu bozulmaz ve devam eder. 3. 3
  Oruçlu iken Hata Sonucunda Bir Şey Yiyip İçmenin Hükmü Nedir?

  *Hata ile bir şey yutan kişinin orucu, gününe gün kaza gerektirecek şekilde bozulur. Çünkü hatayı işlememek mümkündür. Mesela abdest alırken ağzını yıkayan bir kişinin istemeden boğazına su kaçırması böyledir. Ayrıca anılan kişi, hata ile bir şey yuttuğu gün başka şeyler yiyip içmemelidir.