Müslüman Hanımlar ve Örnek Müslüman Kadınlar Forumundan Şehide Filiz Beyaz Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şehide Filiz Beyaz

  Reklam
  Şehide Filiz Beyaz

  07 Kasım 2006 - 18:12:16
  Filiz Beyaz ve Havva Gülveren, 29 Temmuz Çarşamba günü Konya’da bir trafik kazasında hayatlarını kaybettiler. İslam’a gönül vermiş mücadeleci bu iki genç kız,ölüme de birlikte gittiler. Filiz Beyaz eğer -elleri kelepçeli olarak iki jandarma arasında sınava götürülme görüntüleri medyada yer almasaydı- belki de bu kadar tanınmayacak unutulup gidecekti...

  ****
  Onlar Kuran İçin Yaşadı

  Filiz Beyaz ve Havva Gülveren, 29 Temmuz Çarşamba günü Konya’da bir trafik kazasında hayatlarını kaybettiler. İslam’a gönül vermiş mücadeleci bu iki genç kız, ölüme de birlikte gittiler.

  Hayatlarında devamlı iyiyi, doğruyu ve güzeli yaşadılar; başkalarını da yaşatmak için, bu kısa ömürlerinde uzun bir mücadele verdiler. Her fani gibi onlar da, bir trafik kazası ile vefat ettiler. Ömürlerinin sonuna kadar başörtüsü için verdikleri mücadele unutulmayacak. Mekanları cennet olsun.

  Filiz Beyaz, İstanbul Üsküdar doğumlu. Orta öğrenimini Haydarpaşa Lisesi’nde başarıyla bitirir. 1995’te Konya Selçuk Üniversitesi Jeoloji Mühendisliğini kazanır. İslam’la tanışması bu yıllara rastlar. Müslüman olmadan önce solcu bir dünya görüşüne sahiptir. O zaman da aktif ve araştırmacıdır. Hidayetine, bir rüyanın vesile olduğunu söylerdi; ama bu rüyayı hiç anlatmamıştır. Çok samimi idi. Mücadeleciydi.

  Filiz Beyaz eğer -elleri kelepçeli olarak iki jandarma arasında sınava götürülme görüntüleri medyada yer almasaydı- belki de bu kadar tanınmayacak unutulup gidecekti. O, hep en ön saflarda mücadele verdi. Konya’da başörtü eylemlerinin ve İslami mücadelenin sembolüydü. O,hiçbir zaman okuduğu okulu amaç edinmemiş ve istikbal kaygılarıyla taviz vermek gibi bir zillete düşmemişti. Konyalı, O'nu, Hüseyin’siz çağın Zeyneb’i olarak tanımıştı. Bir Müslüman olarak üzerine düşen hiçbir problemden kaçmamış hiçbir gerçeğe gözlerini kapamamıştır. Havva gülveren,1969 Konya doğumlu. İslam’a gönül vermiş, mücadeleci, özellikle ünirvesiteli öğrencilerin “Havva ablası”idi. Konya’da kimsesizler yurdunda sevilen bir müdireydi.Görev yaptığı yurtta,kimsesiz ve özürlü çocukların çamaşırlarını yıkayacak kadar yüreği sevgiyle dolu güzel bir insandı.

  29Temmuz Çarşamba günü Konya’da bir trafik kazasında Filiz Beyaz ve onun”ablam, biricik dert ortağım”dediği Havva Gülveren hayatlarını kaybettiler. Filiz Beyaz ve Havva Gülveren hayatta birlikteydiler; ölüme de birlikte gittiler. Artık ayrılmayacaklar…

  Zeynep Erdoğan

  ****

  Mahmut Uysal (Havva Gülveren Hanım’ın nişanlısı) :

  Ve bizler dava arkadaşları olarak; bu iki güzel insanı, Filiz Beyaz ve Havva Gülveren’i hiç unutmayacağız. Şu anda üniversite kapılarında başörtüsü veren tüm bacılarımıza, Allah’tan sabır ve yardım diliyoruz. 24/9/98 Perşembe günü, Konya’da Alaaddin Caddesi’nde bir bacımızı ağlarken gördük. Yanına yaklaşıp, yardım etmek istedik ve niçin ağladığını sorduk.O da, ”Ben İlahıyat Fakültesi’nde öğrenciyim ve okuldan geliyorum.Okul idaresi bizden başı açık resim istedi,bunu biliyorsunuz.Ben buna ağlamıyorum. Resim için bile olsa, bazı arkadaşlarımız o kadar kolay başını açtı ki,işte ben buna ağlıyorum” diye,cevap verdi.

  Bizler;zalim zulme doymaz diyor ve tüm Müslüman kardeşlerimizi,Mekke’de müşriklerin amborgosuna onurluca direnip;bu onurlu mücadeleyi kazanan sahabenin kutlu direnişine davet ediyoruz.

  ****

  Cezaevinden Sesleniş

  Tutuklu olduğu cezaevinden şöyle sesleniyordu Filiz Beyaz; ”Asra yemin olsun ki; insan şüphesiz ziyandadır. Ancak iman edip, Salih amel işleyenler, hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır. ”Hak,Allah’ın en güzel isimlerinden birisidir.İnsan ise biziz.İnsan hakları, Allah’ın insan olmamız dolayısıyla tüm insanlara bahşettiği haklardır.

  Allah’ın arzında biz düzelticileriz diyerek bozgunculuk yapanlar, bizleri haklarımızdan mahrum etmeye çalışmakta, dayatmalarla egemenlik alanlarını genişletmek istemektedirler. Mazlumların ve mustazafların onurlu direnişi, onlara bu imkanı vermeyecektir."

  Filiz Beyaz Konya E- Tipi Cezaevi  FİLİSTİN

  Ölesiye sevdalıyım Filistin mücadelesine
  Bir yol bulsam da gitsem
  Filistin diyarına
  Özlüyorum
  Ben yokum orda
  Duyuyor musun Filistin
  Bir taşta bana bırakın
  Beni de katın aranıza
  Yemin ediyorum
  Gerekirse bulaşığınızı yıkar
  Elbiselerinizi temizler
  Yerleri silerim
  Ne olur beni de katın aranıza
  Dağlara çıkar
  Ellerimle kırarım dağları
  Taş toplarım size
  Sinem ağlıyor.
  Mücadelenizde ben yokum diye
  Utanırım bakamam size
  Sizde yokluk içinde mücadele
  Bizde varlık içinde sefillik
  Filistin biliyor musun
  Mücadelenin olmadığı yer sefilliktir
  Biliyorsun değil mi Filistin
  Mücadelen boşuna değil
  Bir isteğim var Filistin
  Allah izin verirse
  Ne olur Filistin beni de aranıza katın

  Filiz Beyaz - 09 . 07. 1998

  ****

  Türkiye'li Müslümanların Bosna şehidi Selami Yurdan için de bir şeyler karalamış Filiz, adeta şehadetine imrenircesine...


  SELAMİ YURDAN

  Sen hiç elverişsiz şartlar altında
  Nasırlı ellerle mısır döven
  Ve alnında boncuk boncuk ter döken
  Suratı coğrafyayı andıran insanları
  Hiç düşündün mü?
  Sen, kendi benliğini fakir sofralarına
  Hediye etmeyi hiç düşündün mü?
  Bir yaşlı insandır ezilmiş
  Kendisi çoğulculuk kurbanı seçilmiş
  Hayatı başak, buğday,tarlada geçmiş
  Sevda türküleri söylemiş
  Altın sarısı başakların içinde sevgisin aramış
  Kanlı gömleği üstünde "Ya Rab,Ya Rab"
  'Sensin benim Sevgilim' diye haykırmış dağlara.
  Yankılanmış kendi sesi.
  Dalga dalga ekolu bir şekilde geri gelmiş"

  ****

  Hayatta en çok arzuladığı ve kavuştuğuna inandığımız şehadeti de öyle dile getiriyor :

  "Bir baran (yağmur) bekliyorum
  Ben üniversite bahçesinde
  Çim sarmaşığın altında
  Gençliğimi masaya yatırdım
  Baran gibi yağsa Şehadet
  Ve ben içsem içsem ve yine içsem"  Paylaş
  Şehide Filiz Beyaz Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir baran(yağmur) bekliyorum
  Ben üniversite bahçesinde
  Üzüm sarmaşığının altında
  Gençliğimi masaya yatırdım
  Baran gibi yağsa şehadet
  Ve ben içsem
  İçsem ve yine içsem.....


  Rabbim sehidler kervanina katsin insallah...
  Filiz Beyaz'in yolunu surdurecek muminelere ihtiyacimiz var
 3. 3
  Rabbim sehidler kervanina katsin insallah...
  Filiz Beyaz'in yolunu surdurecek muminelere ihtiyacimiz var
  Amin. inşaAllah Asude kardeşim.

  Gün gelirde kurumuş bir papatya çınar gibi dağları
  ovaları gölgelendirir, tevhid bülbülleri tebliğ şarkılarını davudi nağmelerle, nemrudun beynini patlatırcasına söylerler
  ve örtülü bir vicdan irlilip, hüseyin gibi kerbelalara koşarsa
  işte o gün, evet o gün, her kalpte muhammedi bir papatyanın filizlerine şahit olabilirsiniz...filiz beyaz,  şehide filiz beyaz