Müslüman Hanımlar ve Örnek Müslüman Kadınlar Forumundan Hz.Ali ve Hz.Fatıma'nın Evlenmesi - Peygamberimizin(sav) Evlilik Tanımı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz.Ali ve Hz.Fatıma'nın Evlenmesi - Peygamberimizin(sav) Evlilik Tanımı

  Reklam

  Hz. Ali, bir gün rüyasında yan yana zeytin ve incir görmüştü. Bu rüyayı bilâhare Fâtıma annemizle evlenme şerefine ereceği ve ahsen-i takvim sırrının; yani ehl-i beytin böyle zuhur edeceği şeklinde yorumlamışlardır.

  İlâhi emirle Hz. Ali, Hz. Fâtıma annemizle nikâhlandı.
  Nikâhta Efendimiz, İslâmda evlilik müessesesini dile getiren şu hârika kavramı getirdi:

  - Ya Ali, kızımı sana cariye olarak veriyorum. Unutma ki sen de onun kölesisin.
  İnsanlık, tarihi boyunca uğraşsa, aile müessesesine bundan daha güzel bir tanım getirebilir mi? Ve bu vesile ile Fahr-i Kâinat Efendimiz, o anda çevrede bulunanların tümüne evliliği şöyle tarif etti:

  - Evlilik iki bedende tek bir ruhtur.  Nikâhtan sonra Fahr-i Kâinat Efendimiz Hz. Ali'ye bir liste hazırlattı. Ve:

  - Hemen bunları tedarik et, düğün yapılsın, buyurdu.

  Listenin tutarı 730 dinardı. Hz. Ali'nin ise 15 dinarı vardı. Fakat Hz. Ali büyük bir tevekkülle zırhını ve kılıcını satılığa çıkardı. Önce zırhını çarşıya götürdü. Birçokları almak istediler, fakat 50 dinardan fazla veren çıkmadı. Hz. Ali, tüm ümitlerini yitirmiş olarak eve dönerken Hz. Osman'a rastladı. Hz. Osman:
  - Hayrola ya Ali, zırhınla nereye gidiyorsun? dedi. Hz. Ali mahzun mahzun:- Ya Osman, biraz ihtiyacım var da, zırhımı satacaktım,
  dedi' Hz. Osman'ın:
  - Kaç para istiyorsun? sorusu üzerine:
  - Değerler ve fiyatlar hakkında hiçbir bilgim yok. Sen daha iyi bilirsin, kaç para verirsen al götür, dedi.
  Hz. Osman, zırhı eline aldı. Evirdi, çevirdi:
  - Ya Ali, zırh pek güzel değil ama, bunda senin mânevî kudretin var. Benim için çok kıymetlidir, 730 dinar veriyim, dedi.  Hz. Ali bir yandan Fahr-i Kâinat Efendimizin bu mânevî esprisine hayran kalırken, bir yandan da Hz. Osman'ın Fahr-i Kâinat Efendimizden o anda aldığı mânevî cereyana hayret ediyordu.


  Ve sonra bu dostluk, iki bacanak arasında edebiyete kadar sürecektir.
  Bir yıl sonra, bu büyük evlilikten güzeller güzeli Hz. Hasan teşrif etti. Sonra da Hz. Hüseyin ve Hz. Muhsin teşrif ettiler. Bu evrenin en güzel mânevi çiçeklerini bizzat Fahr-i Kâinat Efendimiz, öylesine çok sever, onlarla öylesine meşgul olurdu ki, bu sevgiyi neredeyse herkes kıskanırdı. Pek azımızın tanıdığı Hz. Muhsin'i hemen hemen Efendimizi her gün sever, okşardı. Hz. Muhsin, bir yaşında iken cennete intikal etti.
  Hz. Hasan, sîma ve bakışlar açısından Fahr-i Kâinat Efendimize tıpatıp benzerdi. Öylesine güzeldi ki, onu görüp de âşık olmayan yok gibiydi. Hz. Hüseyin, davranışlar ve konuşma açısından Efendimize çok benzerdi. Hattâ yetişkin zamanında sesini duyan yaşlı ashab, Efendimizin sesini duymuş gibi titrerlerdi.Alıntı

  Paylaş
  Hz.Ali ve Hz.Fatıma'nın Evlenmesi - Peygamberimizin(sav) Evlilik Tanımı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  bu güzel paylaşımın için çok teşekkürler kardeşim.