Müslüman Hanımlar ve Örnek Müslüman Kadınlar Forumundan Allah'ın Hz. Meryem'e Hüzne Kapılmamasını Bildirmesi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Allah'ın Hz. Meryem'e Hüzne Kapılmamasını Bildirmesi

  Reklam
  Allah'ın Hz. Meryem'e Hüzne Kapılmamasını Bildirmesi

  Önceki satırlarda değinildiği gibi Hz. Meryem hamileliği sırasında ailesinden ve yaşadığı toplumdan ayrılarak doğu tarafında ıssız bir bölgeye yerleşmiş ve doğum gerçekleşene kadar da burada kalmıştır. Hz. Meryem, bu şekilde hamilelik dönemini Allah'ın yarattığı bu mucizeyi anlayamayabilecek insanların yanlış tavırlarından uzaklaşarak psikolojik açıdan rahat bir ortamda geçirmiştir.

  Allah, bu dönemde de Hz. Meryem'i desteklemiş, yardımı ve rahmetiyle müjdelemiş ve ona 'hüzne kapılmamasını' bildirmiştir. Kuşkusuz Hz. Meryem'in ıssız bir yere çekilmesinde olduğu gibi, Allah'ın bu emrinin de pek çok hikmeti vardır. Hüzne kapılmamak herşeyden önce mümin ahlakının bir gereğidir. İman sahibi bir insan nasıl bir zorluk içerisinde olursa olsun Allah'a güvenmeli ve O'nun kendisine kesin olarak yardım edeceğini bilmenin rahatlığını yaşamalıdır.

  Bu, tüm müminlerin göstermesi gereken bir ahlaktır ancak bunun yanı sıra günümüzde modern tıbbın elde ettiği bilgilere bakıldığında, hamile olan ya da doğum yapmakta olan bir kadının hüzne kapılmamasının, stresten uzak bir ruh hali içerisinde olmasının son derece önemli olduğu görülmektedir.
  Allah Kuran'da, Hz. Meryem'e yiyip içmesini ve 'artık gözünün aydın olmasını' haber vermiştir. Ayrıca, ayetlerde hüzne kapılmaktan sakınıp kendisine müjdelediği nimetin sevincini yaşamasını da bildirmiştir.

  kurandakadın


  Paylaş
  Allah'ın Hz. Meryem'e Hüzne Kapılmamasını Bildirmesi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hazreti Meryem Hazreti İsa'ya hamile kaldıktan sonra Allahu teala tarafından hamileliğinin huzur içinde geçirmesi için ıssız bir yere gitmesini istemiştir. Bu durum onu hüzne kapılmasına neden olsa da uyarıldıktan sonra hüznü atmıştır.