Müslüman Hanımlar ve Örnek Müslüman Kadınlar Forumundan Allah, Hz. Meryem'i Tüm Alemlerin Kadınlarına Üstün Kılmıştır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Allah, Hz. Meryem'i Tüm Alemlerin Kadınlarına Üstün Kılmıştır

  Reklam
  Allah, Hz. Meryem'i Tüm Alemlerin Kadınlarına Üstün Kılmıştır
  Hz. Meryem, hayatının her anında, yaptığı her işte Allah'a yönelen, Allah'ın ismini yücelten, Rabbimiz'e yürekten bağlı, samimi bir mümindir. Allah, İmran ailesini alemlere üstün kıldığı gibi, bu aileye mensup olan Hz. Meryem'i de seçmiş, onu en güzel şekilde yetiştirerek tüm kötülüklerden arındırmış ve onu alemlerin kadınlarına üstün kılmıştır. Allah Kuran'da Hz. Meryem'in bu üstünlüğünü şöyle bildirmektedir:
  Hani melekler: "Meryem, şüphesiz Allah seni seçti, seni arındırdı ve alemlerin kadınlarına üstün kıldı," demişti. "Meryem, Rabbine gönülden itaatte bulun, secde et ve rüku edenlerle birlikte rüku et." (Al-i İmran Suresi, 42-43)

  Allah Hz. Meryem'in İffetini Müslümanlara Örnek Göstermiştir
  Hz. Meryem de ailesi gibi, yaşadığı toplumda Allah'a olan bağlılığı, ihlası ve samimiyeti ile tanınan bir kişidir. Allah, onun Kendisi'ne 'gönülden bağlı olanlardan' olduğunu bildirmektedir.

  Hz. Meryem'in çevresindeki insanlar arasında bilinen bir başka özelliği ise, 'ırzını korumuş olması' yani iffetine olan düşkünlüğüdür. Allah, Hz. Meryem'in bu üstün ahlakını Kuran'da şöyle haber vermektedir:
  İmran'ın kızı Meryem'i de (Allah örnek verdi). Ki o kendi iffetini korumuştu. Böylece Biz ona Ruhumuz'dan üfledik. O da Rabbinin kelimelerini ve kitaplarını tasdik etti. O (Rabbine) gönülden bağlı olanlardandı. (Tahrim Suresi, 12)
  İffetini koruyan (Meryem); Biz ona Kendi Ruhumuz'dan üfledik, onu ve çocuğunu insanlığa bir ayet kıldık. (Enbiya Suresi, 91)

  kuranda kadın  Paylaş
  Allah, Hz. Meryem'i Tüm Alemlerin Kadınlarına Üstün Kılmıştır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hazreti Meryem hayası ve edebi ile tüm kadınlardan üstün bir şekilde hayatını sürdürmüştür. Onun bu üstün karakteri ahirette peygamber efendimize eş olma müjdesi verilmiştir.hz meryemi