Müslüman Hanımlar ve Örnek Müslüman Kadınlar Forumundan Müminlerin Annesi Hz. Fatıma (r.a) Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Müminlerin Annesi Hz. Fatıma (r.a)

  Reklam
  MÜMİNLERİN ANASI HZ. FÂTIMA
  Fâtıma kelimesi köken itibariyle “Cehennemden uzak oluş” anlamına gelir. Peygamber efendimiz “Kızımı Fâtıma diye adlandırmamın tek sebebi, Allah’ın onu ve onu sevenleri en çok benzeyendir. cehennemden uzak tutacağı hakikatidir.”ifadesiyle Fâtıma kelimesinin manasını açıklamıştır.
  Peygamber efendimizin büyük annesi ile Hz Hatice nin ve Hz Ali’nin annesinin isimleri de Fâtıma idi. Bu nedenle Peygamberimiz “ Ben Fâtımaların evlâdıyım.” Buyurmuştur. Hz Fâtıma peygamber efendimize Yüz aydınlığı nedeniyle “Zehra”, Allah’a yakınlığı nedeniyle”Betül” lâkapları almıştır. Anadolu insanı ise ona “Fâtıma anamız.” Lâkabını vermiştir.
  Hz Fâtıma, peygamber efendimizin nübüvvet ile şereflendiği yıllarda küçük bir çocuktu.Ehli Beytin içinde ilk müslüman olandır. Hz Muhammed’in yaşadığı tüm zorlukları bire bir yaşamış, babasını savunabilmek için,ufacık yaşına rağmen büyük gayret göstermiştir.
  Peygamber efendimiz Kâbe de tek başına namaz kılıyordu. Müşriklerin başı Ebu Cehil ölmüş bir devenin işkembesini getirip secdede bulunan Peygamber efendimizin omuzuna koydu. Müşrikler alay edip gülüşürken Hz Fâtıma haberi alınca koşarak Kâbe’ye gelip sevgili babasının üzerindeki işkembeyi alıp sırtındaki pislikleri temizlemiş ve ağlamıştır.
  İslâmın en büyük düşmanı olan Ebu Cehil yolda karşılaştığı çocuk yaştaki Fâtıma’ya bir tokat vurdu.Orada bulunan ve olayı seyreden Ebu Süfyan ki oda islâmın düşmanı olmasına rağmen bu olayı hazmedememiş ki Hz Fâtıma ya arka çıkarak Ebu Cehil’e karşı çıkarak “gücün bu küçük çocuğa mı geçiyor.” Demiştir.Bu da davranışı bile Mekke feth edilince Peygamberimizin müşrikler için “Ebu Süfyan’ın hanesine sığınanlar emin olsunlar.” Sözüne muhatap olmasına neden olmuştur.
  Peygamberimizin kızı Fâtıma’yı gözünden sakınır,kimsenin onu üzmesine müsaade etmezdi. Alemlerin efendisi sık, sık “Fâtıma benden bir parçadır, onu memnun eden her şey beni memnun eder. “Onu üzen her şeyde beni üzer.” Derdi. Peygamber efendimizin pâk nesli kızı Fâtıma vasıtasıyla devam edecek ve asırlar boyunca Fâtıma’nın torunları Seyyid ve Şerif unvanlarıyla anıldılar. Hz Aişe onu “Peygamber efendimizden sonraki en dürüst sözlü kişidir” diye övmüştür.
  Hz Fâtıma sade ve mütevazı bir hayat sürerdi.Bu durum yokluktan değil, ihtiyaçtan fazlasına sahip olmamaktan kaynaklanıyordu. Hz Fâtıma tek başına ev işlerine yetişemeyince babasından bir yardımcı talebinde bulunduğunda. Peygamber efendimiz “Bedir yetimlerinin senden daha çok yardıma ihtiyaçları var.” Demiştir.Hz Fâtıma zahirende bâtın en de babasına benzetildiği güzel niteliklere sahipti. Peygamber efendimiz onu görünce sevinir, ayakta karşılar, yanaklarından öper, yanına veya yerine oturturdu. Peygamber efendimiz “Bana melek gelerek Fâtıma’nın cennetlik hanımların efendisi olduğunu müjdeledi.”Diye buyurmuştur. Ayrıca “İNSANLIK ALEMİNE ŞU DÖRT KADIN YETER. İSA’NIN ANNESİ MERYEM, FİRAVUNUN İMAN EDEN KARISI ASİYE, BENİM EŞİM HATİCE VE BENİM KIZIM FÂTIMA.” Diye buyurmuştur.
  Hz Hatice’nin yadigarı, peygamber efendimizin serveti ve değerli hazinesi olan Hz Fâtıma mümin kadınların efendisi olduğu gibi aynı zamanda cennetinde hanımefendisidir. Kadınların birbirlerine yaptığı en güzel dua “ALLAH SENİ AHİRETTE FÂTIMA ANAMIZA KOMŞU ETSİN.”duasıdır. Çünkü mümin kadınlar için cennette Hz Fâtımaya komşu olmak.Şüphesiz en büyük nimettir. Sonuç olarak Hz Fâtıma bütün müminlerin annesidir. Kendisine yönelen yüzleri ve gönülleri geri çevirmeyecektir.O halde biz müminlere özellikle müminelere Hz Fâtıma’ya yakışır bir hayat sürmek ne güzeldir. Çünkü Hz Fâtıma sıratta bizleri bekleyecek düşmeden geçebilelim diye.Cennetin kapısında bekleyecek sevdiklerini karşılamak için. Cehennemin kapısında bekleyecek mümin ve müminelerin o azap mekanına girmelerini engelleyebilmek için. Ne mutlu ki bizim,bizi bizden daha çok seven ve düşünen bir Fâtıma anamız var. Onun yaşamını kendisine örnek alabilenlere selâm olsun.

  ALINTI


  Paylaş
  Müminlerin Annesi Hz. Fatıma (r.a) Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  RABBİM cenneti alada komşu eylesin he pimizi sağolasınız 3. 3
  bazen hayatta dünyaya çok daldığımı hissettiğimde (makam,güzellik,par..vb) hep diyorum ki karşıma Hz.Fatıma validemiz çıkınca ahiret aleminde Onun yüzüne nasıl bakarım o da bayandı ben de bayanım onlar bu kadar zor şartlar altında iman etmişler Allah yolunda koşmuşlar...
  Rabbim ebeden razı olsun 4. 4
  Rabbim sizlerdende razı olsun ravza ve hureyre kardeşlerim Rabbim bizleri fatıma annemize komşu eylesin Allaha emanet olalım 5. 5
  saolun ezeli nur kardeşim Allah sizdende razı olsun 6. 6
  Allah razı olsun.. çok güzeldii.. 7. 7
  Allah sizdende razı olsun özlem kardeşim Allaha emanet olalım.fadime anamız kimdir,  betül kimin lakabı,  fatma anamızın annesi kimdir,  Fatma Anamız kimdir,  hz fatımanın lakapları,  hz fatımanın lakabı,  fadime anamız