Müslüman Hanımlar ve Örnek Müslüman Kadınlar Forumundan Hz. Fatıma binti Resulullah Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz. Fatıma binti Resulullah

  Reklam
  Anne Allah Resulü için bir hasretti ve anneliği en küçük kızına yakıştırıp onunla teselli bulurdu. Bu küçük kızda annelik kumaşı vardı öyleki peygamber annesi olacak kadar.
  Efendimiz o geldiğinde ayağa kalkıyor, yer gösteriyor.
  Gönlümün sevinci diyor Sevgililer Sevgilisi O'na.
  Benim nezdimde en aziz olan diyor.
  Bir sıfatı Zehra (gönüllerde çicekler açtıran sima)
  Bir başka sıfatı Tahire (pir ü pak)

  28 yılda tamamlamış bu dünyada ki ömrünü. Böyle genç yaşta Peygamber ocağında pişe pişe Ümmü Ebiha sıfatını alacak olgunluğa erişmiş.
  Öyleki; üzerine deve işkembeleri atılan Pegamber Babayı görererk, teselli ederek.
  Panayırlarda "Lailahe İlalllah deyin kutulun" çağrıları ile dolaşan, arkasından amcasının "Aklını kaçırdı inanmayın!" diyerek taşlar savurduğu Kutlu Babanın üzerindeki toprakları silkeleyerek.

  Fatımanın ruh portresinde sabır, şefkat, sevgi, yürek genişliği, cefaya tahammül,vericilik vardır ki Hz Peygamber kızı Fatımaya Anam demiştir.

  Hazret-i Peygamber -sallallâhü aleyhi ve sellem-, evlilik hazırlıkları yapılırken çağırır kızını, dizinin dibine oturtur ve şöyle der:
  “-Nefsini pak eyle. Lisanınla Rabbini zikreyle. ”
  Hazret-i Fâtıma “Ne ile pakedeyim nefsimi?” diye sordu.
  “Su ile pak et.” dedi Allah Rasûlü -sallallâhu aleyhi ve sellem- ve sonra devam etti:
  “-Sana erkeğin baktığı zaman ferahlansın. Gözlerini de sürmele. Zira sürme kadınların ziynetidir. Ey Fâtıma, ehlin sana baktığı zaman gözlerini yummayasın. Böyle yaparsan erkeğin sana muhabbeti fazla olur. Erkeğin başka yere baktığında da sen onun yüzüne bak. Zira böyle yaparsan bir aylık oruç sevabı yazılır. Ey Fâtıma, erkeğine iltifatta bulun. Böyle yap ki, başkasına muhabbet duymasın. Ey Fâtıma, erkeğinin ayıbını başkasına açma. Allahü Teâlâ sana gazap eder. Sonra melekler, sonra peygamberler, sonra erkeğin sana gazap eder.”
  Bu, bir babanın gelin edeceği kızına yönelttiği “sevgi infakı” tavsiyesidir.

  Fâtıma da, Hazret-i Ali ile izdivacında hep bu infâkın coşkusu içinde olmuştur.
  “Yoğun bir koşuşturmanın ardından eve gelip Fâtıma'ya baktığımda bütün gam ve üzüntülerim kalbimden yok olup gidiyordu.” diyor Hazret-i Ali... İşte bu Hazret-i Fâtıma.
  “Fâtıma evime o kadar su taşıdı ki, kırba bedeninde iz bıraktı; o kadar el değirmeniyle buğday öğüttü ki, elleri nasır bağladı; o kadar temizlik yaptı, evi süpürdü ki, elbiseleri bozardı, o kadar kazanın altında ateş yaktı ki, elbiseleri kararmaya başladı. Bu yüzden Fâtıma'ya;
  “-Peygamber'in huzuruna gidip durumunu beyân edecek olursan ev işlerinde sana yardımda bulunacak bir hizmetçi verir.” dedim.
  Bunun üzerine Fâtıma, Resûlullah'ın huzuruna gitti; Rasûlullah'ın bir grup sahabeyle sohbet ettiğini görünce ihtiyacını izhar etmekten utanıp bir şey söylemeden geri döndü. Resûlullah -sallallâhu aleyhi ve sellem- Fâtıma'nın bir ihtiyaçtan dolayı geldiğini anlamıştı. O günün sabahı evimize teşrif buyurdu, sonra sordu:
  “-Fâtıma'cık, dün gece ne maksatla bizim eve geldin?”
  Fâtıma ihtiyacını arz etmekten utandı. Bu sırada ben şöyle dedim:
  “-Ya Resulâllah! Fâtıma o kadar su taşımış ki, kırbanın başı göğsünde iz bırakmış, o kadar el değirmeni çevirmiş ki, elleri nasır bağlamış... Ben bu durumu görünce ona; «Eğer babanın yanına gidip bir hizmetçi istemiş olursan, seni bu durumdan kurtarır.» dedim.”
  Bunun üzerine, Resûlullah -sallallâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdular:
  “-Fâtıma'cık, sana hizmetçiden daha hayırlı olan bir şeyi öğreteyim mi? Her gün otuz üç defa ‘sübhânallah', otuz üç defa ‘elhamdülillâh' ve otuz dört defa da ‘Allahu ekber' zikrini söyle; bu zikir yüz defadan fazla değildir; fakat bunun amel defterinde bin sevabı vardır. Fâtıma'cık, eğer bunu her gün sabahleyin söylersen, Allah dünyâ ve âhiret işlerinde sana kifâyet eder.”
  Hazret-i Fâtıma, buna karşılık üç defa:
  “-Allah ve Resûlü'nden razı oldum!..” diyerek hoşnutluğunu bildirdi.”
  İşte Peygamber, işte “ana kıvamında” sevgili kerîmeleri...  Peygamber beka alemine kavuştuğunda "Üzerimize öyle bir acı çöktü ki gündüzün üzerine çökse gece olurdu" didemitir.. Ve O Muazez Babanın ardından 75 gün sonra beka alemine göçmüştür.

  (Ahmet Taşgetiren'in yazısından özetlenmiştir.)
  __________________

  ALINTI


  Paylaş
  Hz. Fatıma binti Resulullah Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimize en çok benzeyen kişidir. Sözleri davranışları ile peygamber efendimizi hatırlatmaktadır. Hazreti Fatıma peygamber efendimiz vefat ettikten sonra dayanamayarak bir kaç ay sonra vefat etmiştir.