Müslüman Hanımlar ve Örnek Müslüman Kadınlar Forumundan Peygamber Efendimizin Eşleri: Cüveyriye binti Haris Radiyallahu Anha Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peygamber Efendimizin Eşleri: Cüveyriye binti Haris Radiyallahu Anha

  Reklam
  Cüveyriye binti Haris Radiyallahu Anha

  Cahiliye döneminde adı Berre idi. Babası Haris bin Ebi Dırar el-Mustalikî olup kavminin reisiydi. Mustalikoğulları büyük Huzaa kabilesinin bir koluydu. Bu kavim genelde Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e yakınlık ve sempati duyuyordu, ancak Müslümanlara karşı bir savaş hazırlığı içinde oldukları haberi geldi.
  Yapılan tahkîkât duyumların doğru olduğunu ortaya koyunca Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yedi yüz kişilik bir orduyla harekete geçti ve hicrî 6. yılın Şaban ayının ikinci gecesi ani bir baskınla sahil boyundaki Fedid bölgesinde Müreysi denilen bir suyun etrafında toplanmış olan Mustalikoğulları kabilesinin bir kısmını öldürdü, kalan kısmını da esir olarak ele geçirdi. Esirler arasında kabilenin reisi Haris’in kızı Berre de vardı. Bundan sonrasını Aişe validemizden dinleyelim:
  “Haris’in kızı, Sabit bin Kays (Radiyallahu Anh)’ın veya onun amcaoğlunun hissesine düşmüş ve onunla arasında mükâtebe ücret karşılığı âzât edilme anlaşması yapmıştı. Kendisi göz alacak kadar güzel bir kadındı. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den mükâtebe akti için gerekli bedeli istemeye geldi.
  Kapıda dikilince onu gördüm ve durumundan hoşlanmadım. Çünkü Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in benim o kadında gördüğüm güzelliğini ve çekiciliğini göreceğini anladım. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e kendini tanıtarak durumunu anlattı ve mükâtebe bedeli için yardım istedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  “Sana ondan daha hayırlısını söyleyeyim mi? Senin borcunu ödeyeyim ve seni nikâhlayayım.” buyurunca o da kabul etti. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), onu âzât etti ve Müslüman olduktan sonra kendine nikâhladı. Bu haber Müslümanlar arasında duyulunca ellerindeki Mustalikoğullarından ne kadar esir varsa ‘Bunlar Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in akrabalarıdır’ diyerek âzât ettiler. Kavmine Berre’den daha bereketli bir kadın görmedik. Çünkü onun sebebiyle Mustalikoğullarından 100 aile hürriyetine kavuştu.”
  Ebu Davud: 3931, Ahmed: 6/277
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Berre’nin ismini Cüveyriye olarak değiştirdi. Çünkü Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) itaat ve ibadet manasına gelen Berre’nin yanından çıktı denilmesini kerih görüyordu.
  Müslim: 2140/16
  İmam Zehebî’nin Siyer’inde ve Hafız İbni Hacer’in el-İsâbe’sinde belirttiklerine göre Cüveyriye’nin babası Haris de bu evlilikten bir müddet sonra Müslüman olmuştur.
  Cüveyriye (Radiyallahu Anha) ibadete düşkün bir validemizdi. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir sabah, hanımı Cüveyriye henüz namaz kıldığı yerde bulunuyorken yanından dışarı çıktı. Sonra kuşluk vakti olunca geriye döndü ki, hanımı hâlâ namaz kıldığı yerde bıraktığı gibi oturuyordu. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona şöyle buyurdu:
  “Vallahi ben senden sonra şu dört kelimeyi üç kere söyledim ki, eğer bu kelimeler senin güne başladığından beri söylediklerinle tartılsaydı benim söylediklerim, senin söylediklerini tartardı.” Onlar şunlardır:
  ُبْحَانَ اللهِ وَ بِحَمْدِهِ عَدَدَ خَلْقِهِ وَ رِضَا نَفْسِهِ و زِنَةَ عَرْشِهِ وَ مِدَادَ كَلِمَاتِهِ"
  −“Allah’ı hamdiyle yarattıklarının sayısı, nefsinin zâtının rızası, Arş’ının ağırlığı ve kelimelerinin çokluğu kadar tesbih ederim.”
  Müslim: 2726/79
  Yine Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir Cuma günü Cüveyriye (Radiyallahu Anha)’nın yanına girdiğinde onun oruçlu olduğunu öğrendi ve:
  −“Dün oruç tuttun mu?” diye sordu. Cüveyriye (Radiyallahu Anha):
  −“Hayır!” dedi. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  −“Yarın oruç tutmayı istiyor musun?” diye tekrar sordu. Validemiz gene:
  −“Hayır!” deyince Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  −“Öyleyse orucunu boz!” diye emretti.
  Buhari: 1851
  Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  −“Biriniz Cuma’dan bir gün evvel yahut bir gün sonra oruç tutmadıkça sakın yalnız Cuma günü oruç tutmasın” buyurarak sırf Cuma günü orucundan nehyetti.
  Buhari: 1850
  Cüveyriye (Radiyallahu Anha)’dan 7 hadis rivayet edilmiş olup kendisinden de İbni Abbas, Ubeyd bin Sebbâk, Kureyb, Mücahid, Ebu Eyyub, Yahya bin Malik el-Ezdî ve başkaları hadis rivayet etmiştir.
  Yaklaşık dört yıl Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e eşlik yapma şerefine ulaşan Mü’minlerin Annesi Cüveyriye (Radiyallahu Anha) hicretin 50. yılında 65 yaşında vefat etmiş, cenaze namazını Mervan bin Hakem kıldırmış ve Cennetu’l-Bâki’ye defnedilmiştir.
  Allah ondan razı olsun.
  alıntı  Paylaş
  Peygamber Efendimizin Eşleri: Cüveyriye binti Haris Radiyallahu Anha Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cüveyriya binti Haris güzelliği ve çekiciliği ile göze çarpan peygamber efendimizin eşlerindendir. Esir edilince serbest kalmak için fidye istemiş fakat peygamber efendimiz bunun yerine kendisine teklif etmesi üzerine nikahı altına almıştır.cüveyriye binti haris,  cüveyriye,  cüveyriye bint Haris,  cuveyriye bint-i haris,  cuveyriye binti haris,  peygamber efendimizin hanımı cüveyriye,  cüveyriye binti haris radiyallahu anha