Müslüman Hanımlar ve Örnek Müslüman Kadınlar Forumundan Peygamber Efendimizin Eşleri: Zeynep binti Huzeyme Radiyallahu Anha Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peygamber Efendimizin Eşleri: Zeynep binti Huzeyme Radiyallahu Anha

  Reklam
  Zeynep binti Huzeyme Radiyallahu Anha

  Babası Huzeyme bin Haris el-Hilalî’dir. Kocasıyla beraber ilk Müslüman olanlardan idi. Müşriklerin işkencelerine maruz kalıp Medine’ye hicret ettiler. Kocası, tercih edilen görüşe göre Tufeyl bin Haris bin Abdülmuttalip’tir.
  Tufeyl (Radiyallahu Anh), bir rivayete göre Bedir savaşında, diğer bir rivayete göre de Uhud savaşında şehit olunca Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona evlenme teklifini iletti ve evlendiler. Bu olay Hafsa (Radiyallahu Anha)’nın Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in evine gelişinden kısa bir süre sonra hicretin otuz birinci ayında vukû buldu.
  Zeynep (Radiyallahu Anha), Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in evinde çok az kalmıştı. Bu sebeple siyer yazarları ve tarihçiler onun hakkında doyurucu ve kesinlik taşıyan bilgiler verememekte, verdikleri bilgilerin birçoğu ihtilaflarla nakledilmektedir:
  Babası cihetinden soy bilgileri ittifakla nakledilmekte ancak, annesi cihetinden soy bilgilerinde, nasıl dul kaldığı, kocasının akıbeti ve eş olarak geldiği bu şerefli evde ne kadar kaldığı hususlarında ihtilaflar vardır.
  Zeynep validemiz hakkındaki tüm bu ihtilaflı bilgilerle beraber ittifakla gelen bir bilgi vardır ki, o da merhametli ve yufka yürekli olduğundan fakirlerle ilgilenmesi, onlara iyilik ve ikramda bulunmasıdır. Bu sebeple ‘Ümmü’l-Mesâkîn Yoksulların Annesi’ diye isimlendirilmişti.
  Sîretu İbni Hişâm: 4/400
  Yoksullara yemek yedirir ve sadaka verirdi. Onun hücresi Hafsa’nınkine bitişikti. Ne var ki Zeynep (Radiyallahu Anha) bu hücrede ancak birkaç ay kalabildi. Hicretten otuz dokuz ay sonra Rebiulahir ayının sonunda otuz yaşındayken vefat etti. Cenaze namazını Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kıldırdı ve onu Bâki mezarlığına defnetti. Böylece o, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hayatta iken Medine’de vefat eden ve Cennetu’l-Bâki mezarlığına defnedilen ilk validemiz olmuştur.
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in eşlerinden Meymûne (Radiyallahu Anha)’nın anne bir kız kardeşi olan Zeynep validemizin Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in evindeki hanımlık hayatı kısa sürmüştür ancak ortaklarıyla uğraşmaktan el çekip yoksulların dertleriyle dertlenerek Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e eş ve mü’minlere anne olma şerefini elde etmesi onun için yeterlidir.
  Allah ondan razı olsun.
  alıntı  Paylaş
  Peygamber Efendimizin Eşleri: Zeynep binti Huzeyme Radiyallahu Anha Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimizin yanında az kalması nedeniyle hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Eşi savaşta vefat ettikten sonra peygamber efendimiz kendine teklif etmiş ve kabul etmiştir.zeynep binti huzeyme,  zeynep binti huzeyme kimdir,  yoksulların annesi ,  peygamber efendimizin eşleri zeynep bin huzeyme,  sevde binti hüzeyme kimdir,  zeynep bin huzeyme,  peygamber eşi zeynep