Müslüman Hanımlar ve Örnek Müslüman Kadınlar Forumundan Hz.Rabia'nın Hayatından Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz.Rabia'nın Hayatından

  Reklam
  Hazret-i Rabia'nın Hayatından..

  Beni Kendinle Meşgul Eyle...  Hazret-i Râbia, çok oruç tutardı. Bir defâsında bir hafta hiç yiyecek bulamadı. Sekizinci gece açlığı iyice şiddetlendi. Nefsine eziyet ettiğini düşünürken birisi kapıyı çaldı. Bir tabak yemek getirdi, o da yemeği alıp, yere koydu. Mum getirmeğe gitti, gelince bir kedinin yemeğini dökmüş olduğunu gördü. Su bardağını almaya gitti. Mum söndü. Su içmek isterken bardak düşüp kırıldı.
  O da;
  "Yâ Rabbî! Bu zavallı kulunu imtihan ediyorsun, fakat âcizliğimden sabredemiyorum." diyerek bir âh çekti. Bu âhtan neredeyse ev yanacaktı.
  Bir ses duyuldu:
  "Ey Râbia, istersen dünyâ nîmetlerini üstüne saçayım. İstersen, üzerindeki dert ve belâları kaldırayım. Fakat bu dertler, belâlar ile dünyâ bir arada bulunmaz."
  Bu sözü işitince;
  "Yâ Rabbî! Beni kendinle meşgûl eyle ve senden alıkoyacak işlere bulaştırma." diye duâ etti.
  Bundan sonra dünyâ zevklerinden öyle kesildi ki; kıldığı namazı;
  "Bu benim son namazımdır." diye huşû ile kılar, hep ALLAHü teâlâ ile meşgûl olurdu. Hattâ birisi gelip kendisini ALLAHü teâlâ ile meşgûliyetten alıkoyar korkusuyla;
  "Yâ Rabbî! Beni kendinle meşgûl eyle de, kimse senden alıkoymasın." diye duâ ederdi.
  Paylaş
  Hz.Rabia'nın Hayatından Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Nekadar ölü bi nefis ne güzel bi iman Allah razı olsun 3. 3
  allah sizlerdende razı olsun eksen kardeşim saolun rabbimiz bizleri öyle imanlı müminlere benzetsin allaha emanet olalımhz rabia vikipedi,  hz rabianın hayatı,  hz rabia hayatı vikipedi,  hz. rabianın hayatı,  hz rabia wikipedia,  hz.rabia hayatı vikipedi,  kısaca hz rabianın hayatı