Müslüman Hanımlar ve Örnek Müslüman Kadınlar Forumundan Sare validemiz Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sare validemiz

  Reklam
  Sare validemiz Hz. İbrahim'in eşi Sare'nin şahsiyeti ve olgunluğunu, bıkmadan usanmadan sürekli eşinin
  27/11/2006  Hz. İbrahim'in eşi Sare'nin şahsiyeti ve olgunluğunu, bıkmadan usanmadan sürekli eşinin misafirlerine hizmet etmesinden anlamak mümkündür.

  Misafirperverliğin adabından biri, yemeği çabuk hazırlamaktır. Çünkü misafir -özellikle de eğer yolcu ise-genelde yorgun ve açtır. Dolayısıyla yemeğe ve dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu yüzden onun yemeğini çabuk yapmak gerekir ki karnını doyurup dinlenebilsin.

  Sare, hep böyle davranırdı.

  Kur'ân-ı Kerim şöyle buyuruyor:

  "İbrahim'in misafirlerinin haberi sana geldi mi? Misafirleri geldiğinde o, Sare'nin yanına gitti ve kısa bir sürede kavrulmuş bir kuzu getirdi."

  Misafir sevgisi, İbrahim'in Sare'den razı olması ve bu ikisinden de önemlisi, Sare'nin Mahbub'a olan aşkı, onu öyle güçlü bir iman mertebesine ulaştırmıştı ki meleklerle konuşuyor, onların sözlerini işitiyordu.

  Bu maneviyat sebep odu ki yüce Allah, bu fedakâr eşin ödülünü yaşlılıkta kendisine bağışladı ve melekler vasıtasıyla ona, peygamberlik şerefine nail olacak evlâtların müjdesini verdi.

  Kur'ân-ı Kerim şöyle buyuruyor:

  "Melekler İbrahim ile konuştuğu sırada, eşi de orada ayaktaydı ve sevinçliydi. Biz ona İshak'ı, İshak'ın ardından da Yakub'u müjdeledik. (Yani Sare'ye çocuk (İshak) müjdesinin yanı sıra, torun (Yakup) müjdesi de verdik.) Bunun üzerine İbrahim'in karısı, "Ben anne mi olacağım?! Oysa ben bir kocakarıyım, kocam da ihtiyar bir adamdır. Bu gerçekten şaşılacak bir şey!" dedi. Melekler ona, "Allah'ın işine mi şaşıyorsun?! Oysa Allah'ın rahmeti ve bereketleri siz nübüvvet hanedanının üzerinedir. O, övgüye lâyıktır, yücedir." dediler."

  ZEHRANET


  Paylaş
  Sare validemiz Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sare validemizin imtihanında en çok zorlandığı konu kıskançlığıydı. Kıskançlığının da elbetteki nedeni vardı. Hazreti Haceri kıskanarak onun uzaklara Mekke'ye gitmesini sağlamış ve oranın işlek hale gelmesine zemin hazırlamıştır. Daha sonrahz sare kimdir,  hz sare nin hayatı,  hz sare,  sare validemizin hayatı,  hz sarenin hayatı,  hz sare validemizin hayatı,  sare validemiz