Müslüman Hanımlar ve Örnek Müslüman Kadınlar Forumundan Hz. Meryem’in Soyu ve Seçkinliği Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz. Meryem’in Soyu ve Seçkinliği

  Reklam
  Hz. Meryem’in Soyu ve Seçkinliği
  Gerçek şu ki, Allah, Adem'i, Nuh'u, ibrahim ailesini ve imran ailesini alemler üzerine seçti; Onlar birbirlerinden (türeme tek) bir zürriyettir. Allah işitendir, bilendir. (Al-I İmran Suresi, 33-34)
  Hz. Meryem’in Dünyaya Gelişi
  Hani imran'ın karısı: "Rabbim, karnımda olanı, 'her türlü bağımlılıktan özgürlüğe kavuşturulmuş olarak' Sana adadım, benden kabul et. şüphesiz işiten bilen Sensin Sen" demişti. Fakat onu doğurduğunda -Allah onun ne doğurduğunu daha iyi bilirken- dedi ki: "Rabbim, doğrusu bir kız (çocuğu) doğurdum. Erkek ise, kız gibi değildir. Ona Meryem adını koydum. Ben onu ve soyunu o taşa tutulmuş (kovulmuş) şeytandan Sana sığındırırım." (Al-i İmran Suresi, 35-36)
  Hz. Meryem ve Hz. Zekeriyya
  Bunun üzerine Rabbi onu güzel bir kabulle kabul etti ve onu güzel bir bitki gibi yetiştirdi. Zekeriya'yı ondan sorumlu kıldı. Zekeriya her ne zaman mihraba girdiyse, yanında bir yiyecek buldu: "Meryem, bu sana nereden geldi?" deyince, "Bu, Allah katındandır. şüphesiz Allah, dilediğine hesapsız rızık verendir" dedi. (Al-i İmran Suresi, 37)
  Hz. Zekeriyya’nın Yahya İle Müjdelenmesi
  O mihrapta namaz kılarken, melekler ona seslendi: "Allah, sana Yahya'yı müjdeler. O, Allah'tan olan bir kelimeyi (isa'yı) doğrulayan, efendi, iffetli ve salihlerden bir peygamberdir." (Al-i İmran Suresi, 39)
  (Zekeriya) "Rabbim, bana bir alamet (ayet) ver." dedi. "Sana alamet, işaretleşme dışında, insanlarla üç gün konuşmamandır. Rabbini çokça zikret ve akşam sabah O’nu tesbih et." dedi. (Al-i İmran Suresi, 41)
  Hani melekler: "Meryem, şüphesiz Allah seni seçti, seni arındırdı ve alemlerin kadınlarına üstün kıldı," demişti. "Meryem, Rabbine gönülden itaatte bulun, secde et ve rüku edenlerle birlikte rüku et." (Al-i İmran Suresi, 42-43)


  Paylaş
  Hz. Meryem’in Soyu ve Seçkinliği Mumine Forum

 2. 2
  Reklam

hz meryemin soyu,  imran soyu,  hz meryem soyu,  hz. meryem soyu,  İMRAN SOYU NEDİR,  imran ailesi soyu,  hz meryemin seceresi