Eğitim Bölümü ve Okul Öncesi Eğitim Forumundan Çocuklar müziğin evrensel dilini konuşuyor Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuklar müziğin evrensel dilini konuşuyor

  Reklam
  Çocuklar müziğin evrensel dilini konuşuyor

  Birçok uzman bebek bekleyen annelere hamilelik sürecinde bebeklerine klasik müzik dinletmelerini söyler. Müziğin çocuğun gelişimi açısından önemi birçok uzman tarafından kabul edilmiştir. Özellikle çocuğun “ilk çocukluk” döneminde müzik eğitimi önemli bir yer tutuyor. El ve kol becerilerinin önem kazandığı dönemde, çocuğun sosyalleşmesi, el ve kol becerilerini geliştirmesi, yeteneklerini keşfetmesi açısından müzik eğitimine titizlikle yaklaşmak gerekiyor. Müziğin çocuklar üzerindeki etkisini ve doğru müzik eğitimini Doğa Koleji Müzik Bölüm Başkanı İclal Muslu’ya sorduk;
  Müzik, çocuk gelişimi açısından nasıl bir anlam ifade ediyor?
  Müzik, etkisi bakımından çocukluk döneminde çok önemli bir yerde duruyor. Anne karnından başlayarak doğru müzikleri dinleterek çocuğun beyin gelişimini artırmak, bir başka ifadeyle dahilerin sayısını çoğaltmak mümkün. Ayrıca uzmanlar bir enstrüman çalmanın çocuklar üzerindeki geliştirici etkisinden de çokça söz ediyorlar. Örneğin dört yaşından itibaren verilen piyano eğitimi, çocukların IQ’ sunu en az % 50 oranında artırıyor. Ayrıca parmak ve el arasında koordinasyonun gelişmesi bütünü görmeyi öğretiyor. Bu da çocuğun sınavlarda doğru seçeneği daha kolay yakalamasını sağlıyor.

  Sizin öğrencileriniz müzik konusunda hangi aşamalardan geçiyor?
  1. ve 2. sınıfta kulak gelişimine önem veriyoruz. Çünkü çocuklar ilk geldiklerinde dinleme konusunda eğitimsiz oluyor. Doğru müziği bilmiyor. Bu sınıflarda yaş gruplarına uygun şarkılarla doğru sesleri çocuklara yerleştiriyoruz. Bu süreçte aynı zamanda çocuğu ve aileyi de tanıyoruz. Her öğrencinin müziğe olan eğilimi, yeteneği ve becerileri ölçülüyor. Bu doğrultuda hangi müzik aletine ya da faaliyetine eğilimliyse ona yönlendiriyoruz. Üçüncü sınıftan itibaren ise öğrencileri koro, keman ve flüt bölümlerine ayırıyoruz. Ancak bir yandan kendimizi de sürekli geliştiriyoruz. Örneğin ders dışı verilen gitar eğitimi, Okay Temiz’in verdiği ritm dersleri ve orff eğitimi normal ders programımıza giriyor.

  Müzik eğitiminin yabancı dil öğrenmeye nasıl bir katkısı var?
  Okul olarak çok dilli bir yapıyla öğrencilerimizi dünya vatandaşı olarak yetiştiriyoruz. Her yabancı dil, o ülkenin kültürüyle birlikte öğretiliyor. Bu noktada yabancı dillerde söylenen şarkılar, çocukların eğlenerek öğrenmesine de yardımcı oluyor. Ayrıca yabancı bestecilerin, yorumcuların hayat öyküleri ve eserleriyle ilgili yapılan çalışmalarda, yabancı kaynakların kullanılması da öğrencilerin dil öğrenmesine katkı sağlıyor.

  Ailelere ne tür tavsiyeleriniz olacak?
  Çocukların müzik çalışmalarında ailenin desteği ve teşviki büyük önem taşıyor. Okul aile bütünlüğü yakalandığında, çocuklar da başarılı oluyor. Ayrıca müzik çalışmalarında süreklilik ve öz disiplin çok önemli. Bu konuda ailelerin öğretmenlerle sürekli bir iletişim içinde olması gerekiyor.

  Doğa Koleji
  Paylaş
  Çocuklar müziğin evrensel dilini konuşuyor Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Müziğin çocuk gelişimi açısından önemli olduğunu söyleyen uzmanlar anne karnından itibaren dinlenebiileceğini vurguluyor. Ayrıca çocuklar müziğe eşlik etmeleri onların konuşmalarında da etkisi olur. 3. 3
  Müslüman bir anne olarak çocugumun ilahi ve kuran dışında başka bir müzik duyarak kulagının kirlenmemesi için caba sarfediyorum.