Eğitim Bölümü ve Okul Öncesi Eğitim Forumundan Çocuğum okuma yazma biliyor Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuğum okuma yazma biliyor

  Reklam
  Çocuğum okuma yazma biliyor


  2006 – 2007 eğitim öğretim yılı 15 Haziran günü sona erdi. Bu yıl 1. sınıf okuyan öğrencilerimizin birçoğu eğitim hayatlarının en önemli olan adımını başarı ile tamamladı ve okuma yazmayı öğrendiler. Peki yaz süreci boyunca okuma yazma konusunda çocukların herhangi bir çalışma yapması gerekiyor mu? Gerekiyorsa ne gibi çalışmalar yapabilir?

  Öncelikle çocuğunuzun okumaya karşı istekli olması gerekiyor. Bunun için ona iyi bir model olmanız ve gerekirse onunla birlikte kitap okumanız gerekiyor. Birçok öğretmen öğrencileri için yaz süreci içerisinde hangi kitapları okuyacaklarını verir. Ancak çocuğunuzun öğretmeni böyle bir öneride bulunmadıysa siz anne baba olarak mutlaka bir öğretmene bunu sorarak çocuğunuz için kitap seçimi yapın.

  Yaz süreci boyunca çocuğunuzun kitap okuyarak okumayı geliştirmesi 2.sınıfa hazırlık açısından önemli ama çocuk yaz süresince bunu bir zorunluluk olarak görürse okuma davranışı olumsuz etkiler yaratabilir. Bunun için aileler olarak sizler şunları yapabilirsiniz;

  · Karne hediyesi olarak onu bir kitap ile ödüllendirebilirsiniz. Bu hem onun başarısına önem verdiğinizi gösterir hem de kitabı hediye olarak alan çocuğun kitaba ilgisi artar.
  · Kitap okumayı zorunlu zamanlarla daraltmayın. Çocuk belli aralıklarla kendi isteğiyle kitap okusun. Eğer kitap okumak istemiyorsa ve bundan kaçınıyorsa bu davranışı oyunlaştırabilirsiniz. Örneğin resimli bir kitabın önce resimleri üzerine tartışabilir, kahramanları ile ilgili çocuğunuzun fikirlerini alabilirsiniz. Bu şekilde çocuğun dikkatini kitaba çekersiniz.
  · Her yaş çocuğun algılayabileceği yazı fontu farklılık gösterir. Kitap seçerken kitabın içeriğine dikkat ettiğiniz gibi yazı fontuna, resimli oluşuna ve dikkat çekmesine de önem gösterin.
  · Kitap okuyan çocuğunuzun size kitabı anlatmasına izin verin. Kitabı anlatırken ki heyecanına ortak olursanız bir sonra okuyacağı kitabı daha büyük bir hevesle okuyacaktır.
  · Onunla alışverişe çıktığınızda kitapçıya da uğrayın ve beraber kitap alın. Okulun ilk yılında uyum sürecinde zorlanan çocuk kitaplara karşı bir antipati kazanmış olabilir. Beraber alacağınız kitaplar ile çocuğun kitaplara karşı ilgisi artacaktır.
  · Küçük yaşlardaki çocuklar davranışlarını model alarak öğrenirler. Bu yüzden çevrelerini ve çevrelerindeki insanları sürekli gözlemlerler. Özellikle anne babalarını. Çocuğunuzun kitap okumasını istiyorsanız siz de kitap veya gazete okuyabilirsiniz.
  · Okuma yazmayı yeni öğrenmiş çocuğunuza okuma yazma alıştırması yapmanız yanlış olabilir. Eğer okuma yazma öğretimi ile ilgili bilginiz yoksa çocuğunuzu yanlış yönlendirebilirsiniz. Bu yüzden çocuğunuzun öğretmenine mutlaka neler yapabileceğinizi sorun.

  Her şeyden önemlisi çocuğunuzun eğitim hayatının ilk yılını tamamladığını ve bu yılın onun için zor olduğunu unutmayın ve onun tatilin keyfini çıkarmasını sağlayın….

  Doğa Koleji  Paylaş
  Çocuğum okuma yazma biliyor Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Okul öncesi çocuklara okuma ve yazmayı öğretmek okula gittiklerinde yeni bilgiler öğrenmeyecekleri için onların sıkılmasına neden olacaktır. Bu nedenle okuldan önce onlara farklı etkinlik gösterilmesi gerekir. 3. 3
  Anneler okul öncesi okuma yazma ögretmeye calışırlar fakat bu yanlış davranış çocugun okulda sorunlar yaşamasına neden olabilir.