Eğitim Bölümü ve Okul Öncesi Eğitim Forumundan 6 – 7 Yaş Çocuklarda Gelişim Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  6 – 7 Yaş Çocuklarda Gelişim

  Reklam
  6 – 7 Yaş Çocuklarda Gelişim

  Bedensel Gelişim açısından bu yaşlardaki çocuklara baktığımızda oldukça hareketlidirler. Hareketli oyunlardan daha çok zevk alırlar. Bedensel büyüme daha çok kol ve bacakta gerçekleşir. Uzağı görmeleri yakını görmelerinden daha iyidir. Bu yüzden onlara alacağınız kitapların büyük puntolu olmasına dikkat edilmesi gerekir. El işi gerektiren çalışmalarda el becerileri gelişmiştir. Kesip yapıştırır, boya yapar, resim yapar, tüm materyalleri kullanabilirler.


  Zihinsel Gelişim açısından bu dönemdeki çocuklar somut düşünme evresine geçmişlerdir. Bu nedenden dolayı soyut kavramları henüz algılayamazlar. Soyut kavramları algılayamadıklarından okudukları veya dinledikleri hikayelerin etkisinde kalabilirler. Sözcük dağarcıkları hızlı bir şekilde genişleyen bu yaşlardaki çocuklar öğrendikleri şeyleri sürekli tekrar ederek bilgilerini tazelerler.


  Sosyal ve Duyusal Gelişim açısından çocuklar bu dönemde ilgi odağı olmak isterler. Anne babaya olan bağlılık öğretmenine ve arkadaş çevresine doğru kayar. Cinsiyet farklılıklarının farkına varan çocuklar desteğe, güvene ve bilgiye ihtiyaç duyarlar. Kişiliğini gösterme, bağımsız olma çabası, inatçılık ve istediğini yapma davranışı gösterirler.

  Doğa Koleji

  Paylaş
  6 – 7 Yaş Çocuklarda Gelişim Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Her yaş devrelerinde çocuklar bedensel ve zihinsel olarak gelişim gösterdiklerinden sürekli takip edilmeli ve onların yaşına göre davranılması gerekir. 3. 3
  Bu yaş cocuklarının gelişimini desteklemek için evde aktiviteler yapmak gerekiyor tv izlemeyi kısıtlamak onlar için faydalı olacaktır.