Eğitim Bölümü ve Okul Öncesi Eğitim Forumundan Çocuk eğitiminde şu dört şeye özellikle dikkat edilmelidir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuk eğitiminde şu dört şeye özellikle dikkat edilmelidir

  Reklam
  Çocuk eğitiminde şu dört şeye özellikle dikkat edilmelidir:

  1- Büyükler, çocukları, önemsiz ve anlamaz küçük yerine koymayıp; aksine kendileri empatik davranarak onların seviyesine inmeli, onların eğitimi sırasında çocuk olduklarını daima göz önünde tutmalıdır. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.s.) "Çocuğu olan, onunla çocuklaşsın." buyurmuştur.

  2- Çocuklara daima uygun bir dille doğru, tutarlı ve yararlı bilgiler verilmelidir. Bu görev, ebeveynin belli başlı dinî ve kültürel konularda bilgili olmalarını gerektirir. Çocuklara, her şeyden önce Allah'ı ve Rasülünü sevdirip güncel itikadî sapmalardan koruyabilecek tevhidî bir imanı gönüllerine severek nakşedebilmek şarttır. Sonra, şu başlıklar altındaki temel bilgiler verilmelidir:

  a- İtikad ve ibâdete dair müslüman için zorunlu bilgiler,

  b- Ahlâk ve muâşeret kuralları, edep ve terbiyeyle ilgili hususlar,

  c- Kur'an bilgisi; Kur'an' ı okuyabilmesi, sevebilmesi, anlamıyla ilgilenmesi için gerekli bilgiler,

  d- Çocuğun gelecekte geçimini sağlayabilmesi için mümkün ve uygun olan bilgiler. Anne-baba, bunları ya bizzat vermeli, yahut kendi aslî görevi olan çocuğunu eğitip öğretmek konusunda, kendine bir vekil tutmalı, ehil ve emin kimselere bu ilimleri verdirmelidir.

  3- Ebeveyn, çocuklarına her yönüyle örnek olabilecek bir hayatı yaşamaya çalışmalıdır. Aksi halde, sözleriyle telkin etmiş olduklarını davranışlarıyla yalanlamış olurlar. Çocuk da daha çok gördüklerinden, örneklerden etkileneceğinden eğitim başarısız olacak, çocukta da karakter bozuklukları ortaya çıkacaktır.

  4- Çocuklara karşı hoşgörüyü, onları şımartacak, serkeşleştirecek bir noktaya kadar götürmek, doğru olmadığı gibi; çocuğun şahsiyetini kazanmasına engel olacak, onu âsîleştirecek veya arsızlaştıracak şekilde katı bir disiplin uygulamak da uygun değildir. Ebeveyn, bu konularda daha çok terğib ve terhib (imrendirme ve özendirme ile sakındırıp caydırma) yöntemlerini kullanmalıdır.


  Paylaş
  Çocuk eğitiminde şu dört şeye özellikle dikkat edilmelidir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocukların küçük olduğunu ve buna bağlı olarak anlamayacaklarını düşünerek onları küçük düşürecek söz ve davranışlardan uzak durmak gerekir. Çünkü onlar dikkat etmese bile her şeyi kaydeden beyinleri vardır. 3. 3
  Çocuk anne babanın aynasıdır ne görse o şekilde davranır.