İslamda Namaz ve Namaz ve Önemi Forumundan Namazlardan sonra okunacak bazı ayetler, Peygamberimiz (s.a.v) bizzat kendisi tavsiye ediyor Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namazlardan sonra okunacak bazı ayetler, Peygamberimiz (s.a.v) bizzat kendisi tavsiye ediyor

  Reklam
  Prof. Dr. Davut Aydüz, yatsı namazının akabinde ve yatmadan önce okunan Bakara Sûresi’nin son iki ayeti (Âmenerrasûlü), sabah ve akşam namazlarından sonra okunan Haşr Sûresi’nin son üç ayeti (Hüvallâhüllezi), öğle namazından sonra okunan Fetih Sûresi’nin son üç ayetinin (Lekad Sadakallahü) Müslümanlar için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi.
  Kur’an-ı Kerim’in her bir sûre ve âyeti büyük bir kıymete sahiptir. Ancak bazı sûre ve âyetler var ki, Kur’an-ı Kerim ve Resulullah (sas) onların faziletlerine ayrıca vurgu yapıyor. Özellikle de ‘Hüvallahüllezi’, ‘Âmenerrasûlü’ sevap ve faziletleri fazla olan ayetlerdir.

  Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Aydüz, bunlara ilaveten ‘Lekad Sadakallahü’, ‘İnne li’l-Müttekîne’ ayetlerinin de namazlardan sonra okunması gerektiğini söylüyor


  Namazlardan sonra okunacak bazı ayetleri, Peygamberimiz (sas) bizzat kendisi tavsiye ediyor. Sabah ve akşam namazlarından sonra Hüvellahüllezi, yatsı namazından sonra da Âmenerrasûlü ayetlerini okumanın faziletlerine dair birçok hadis-i şerif var. Cemaatle kılınan namazlarda da imamlar namazın akabinde genellikle bu ayetleri okur. Namazlardan sonra okunan âyetlere aşir denildiğini ifade eden Aydüz, Âmenerrasûlü ve Hüvellahüllezi ayetlerinin ayrıca namaz dışında da okunması gerektiğini dile getiriyor. Aydüz, Hüvellahüllezi ayetlerinin ölümden başka her derde şifa olduğunu ifade ediyor.


  Davut Aydüz, ‘Lekad Sadakallahü’ ayetinin öğle, ‘İnne li’l Müttekîne’ ayetinin ise ikindi namazından sonra okunması gerektiğini belirtiyor. Aydüz, bu ayetlerin faziletine dair hadis-i şerif nakledilmemiş ise de, sûrenin genelinin fazîletiyle ilgili birçok hadis rivayet edildiğini söylüyor. AyrıcaBediüzzamanSaid Nursi Hazretleri’nin bu ayetleri öğle ve ikindi namazlarının akabinde okuduğunu ve tavsiye ettiğini dile getiriyor.


  Âmenerrasûlü: Bakara Sûresi’nin son iki ayeti


  Bu iki ayet Miraç hediyesidir. Bakara Sûresi’nin son iki ayetini geceleyin kim okursa o iki ayet ona kâfi gelir. (Buharî, Fedâilu’l-Kur’ân 10)

  Peygamber Efendimiz’e (sas) miraçta üç hediye verilmiştir: Beş vakit namaz, Bakara Sûresi’nin son iki ayeti, ümmetinden Allah’a şirk koşmadan ölenlerin büyük günahlarının bağışlanacağı müjdesi. (Müslim, Îman, 279)

  Allah, arz ve semâvâtı yaratmazdan iki bin yıl önce birkitapyazdı. O kitaptan iki ayet indirip onlarla Bakara Sûresi’ni sona erdirdi. Bu iki ayet bir evde üç gece okundu mu artık şeytan o eve yaklaşamaz. (Tirmizî, Sevâbu’l-Kur’ân 4)


  Peygamber Efendimiz (sas), bu âyetteki dualarla dua ettiği zaman, Allah tarafından ‘peki yaptım’ buyurulmuştur. (Tirmizî, Tefsîru’l-Kur’ân 3)


  Hüvallahüllezi: Haşr Sûresi’nin son üç ayetidir.


  “Kim sabahleyin üç kere eûzu besmele çektikten sonra Haşr Sûresi’nin sonundaki üç ayeti okursa, Yüce Allah onun emrine yetmiş bin melek verir. Onlar akşama kadar o kişiye dua ve istiğfar ederler. Eğer o gün ölürse şehit olarak vefat etmiş olur. Her kim de akşam aynı şekilde okursa onun durumu da (sabah okuyan kimsenin ki) gibidir.” (Tirmizî, Fedâil, 22)


  Allah’ın İsm-i A’zam’ı (en yüce ismi) Haşr Sûresi’nin sonundaki altı ayettedir. (Ali el-Müttekî, Kenzu’l- Ummâl)

  Lekad Sadakallâhü: Fetih Sûresi’nin son 3 ayetidir

  Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Bir kimse Fetih Sûresi’ni okursa, Mekke fethinde Resulullah ile beraber bulunmuş gibi sevap kazanmış olur.” (Tefsiru Ebussuud).


  Hz. Ömer (ra), Resulullah’ın (sas) şöyle dediğini rivayet eder: “Dün gece Bana öyle bir sûre vahyedildi ki o, Benim için, bütün dünyadan ve dünyada olan her şeyden daha sevimlidir. O sûre ‘innâ fetehnâ… sûresidir.” (Buharî, Tefsir, 48/1)

  İnne li’l Müttekîne: Nebe Sûresi’nin son on ayetidir

  Kim Nebe’ Sûresi’ni okursa, Allah kıyamet gününde ona soğuk bir meşrubat içirir. (Zemahşeri; Beyzavi; Ebussuud)


  Kim Nebe Sûresi’ni ikindi namazından sonra okursa Allah onun rızkını genişletir. Ona dünya dağları ağırlığınca iyilikler yazılır. Kıyamet günü Yüce Allah her bir kulunu nurlu kılar. Dünyadan cennetteki makamını görmeden de çıkmaz.

  ZAMAN


  Paylaş
  Namazlardan sonra okunacak bazı ayetler, Peygamberimiz (s.a.v) bizzat kendisi tavsiye ediyor Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namazı huşu içinde kıldıktan sonra namazdan sonra edilecek dua ile kılınan namazı daha önemli mertebeye ulaştırmaktadır. Peygamber efendimizin tavsiye ettiği dualar bunun göstergelerindendir. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Selamun aleyküm namazlarımda bildiğim kısa surelerden farklı olarak ayet okumakta istiyorum,kabe imamlarını izlediğimde örnek olarak isra suresi 9-15 veya tevbe suresi 71-72 ayetlerini okuyor bir ayeti bile kısa surelerden daha uzun fakat baktığımda ayetler arasında anlam bütünlüğü var sadece uzun bir ayet okunur mu yoksa anlam bütünlüğünede dikkat edilmeli mi 4. 4
  Aleykum selam. Ayet yani mana bütünlüğüne bakılabilir. Ama aynı zamanda sünnette olduğu sıralamayı takip etme gerekir. 3 kısa ayet kadar daha kısa veya daha uzun olabilir.namazlardan sonra okunacak sureler,  namazlardan sonra okunan sureler,  sabah namazından sonra okunacak duâ ayetleri,  namazdan sonra okunan sureler,  namazlardan sonra okunan süreler,  namazlardan sonra okunacak ayetler,  sabah namazından sonra hangi sure okunur