İslamda Namaz ve Namaz ve Önemi Forumundan Ayağından ya da dizinden rahatsız olan bi kişi sandalyede oturarak namaz kılabilir mi? Kılınabilirse bu nasıl olmalıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ayağından ya da dizinden rahatsız olan bi kişi sandalyede oturarak namaz kılabilir mi? Kılınabilirse bu nasıl olmalıdır?

  Reklam
  Ayağından ya da dizinden rahatsız olan bi kişi sandalyede oturarak namaz kılabilir mi? Kılınabilirse bu nasıl olmalıdır?


  "Bir hasta takatine göre namaz kılmakla mükellef olur. Mesela, ayakta durmaya asla gücü yetmeyen veya ayakta durması hastalığın uzamasına veya artmasına sebep olcağı anlaşılan bir hasta oturarak namaz kılar." Görüldüğü gibi oturmak daha güzel olur ama sandalyede kılmanın da bir zararı yoktur.

  Ayakta durmak namazın farzlarından biridir ki, buna kıyam diyoruz. Bu nedenle ayakta durmaya gücü yeten birinin ayakta durmadan kıldığı namaz olmaz.

  Ancak rahatsızlığı olan ve ayakta duramayan veya rahat oturamayan birisi oturarak veya ayakta durmadan namazını kılabilir.

  Efendimiz (sav) Hazretleri nafileleri deve üzerinde kılmış, farzları da yerde kılmaya dikkat göstermiş; ancak yerde kılmak mümkün olmadığı takdirde deve üzerinde kılınacağına işarette bulunmuştur.

  Yerin çamur olması, kafilenin beklememesi, binek hayvanın huysuz olup kaçması.. gibi durumlar yere inmemeye özür olarak gösterilmiştir.

  Bu noktadan bakılınca yerde oturmakta veya ayakta durmada zorlanan birisinin sandalyede namaz kılmasının bir sakıncası olmadığı söylenebilir.

  Namaz kılarken huzurlu olmak da çok önemlidir. Eğer otururken ızdırap çekiyorsa, sandalyede daha rahat edecekse, sandalyede oturarak namaz kılabilir.

  Sandalyede namaz kılacağı vakit ima ile kılar.

  İmâ, namazda rükû ve secde yerine başla işaret etmektir. Bu şekilde namaz kılan kişi rükû için başı biraz eğer, secde için ise rükûdan biraz daha fazla eğer. Secdede başını yere koyamayan kimsenin, bir şeyi başına kaldırarak ona secde etmesi caiz değildir. Böyle kişi imâ ile namaz kılar. Oturarak namaz kılamayan, sırt üstü yattığı yerde imâ eder. Bir kişi ayakta durmaya gücü yettiği halde, rüku ve secdeye gücü yetmiyorsa, ayakta veya oturarak imâ edebilir; ancak oturarak imâ etmesi daha uygundur. Kaş veya göz ile ima ederek namaz kılınmaz. Başı ile ima etmeye gücü yetmeyen kimsenin namaz kılması gerekmez.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Ayağından ya da dizinden rahatsız olan bi kişi sandalyede oturarak namaz kılabilir mi? Kılınabilirse bu nasıl olmalıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dinimiz kolaylık dini..Rabb'im razı olsun paylaşım için.. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Dizlerimden rahatsızım,ayaklarımı kırıp oturamıyorum ve kalkarken çok zorlanıyorum.ayakta durabiliyor ve taburede oturabiliyorom bu nedenle de namazımı, ayakta başlıyorum,taburede oturup Rukü ve sejdeyi yapıp
  ayağa kalkarak rekatları tamamlıyor taburede selam veriyorum,
  Rukü ve sejdeyi kafam veya gözümle değil öne doğru eğilerek yapıyorum.
  Selamün aleyküm, Allah'a emanet olun,Allah razı olsun.sandalyede oturarak namaz nasıl kılınır,  sandalyede oturarak nasıl namaz kılınır,  dizinden rahatsız olan nasıl namaz kılar,  sandalyede oturarak nasil namaz kilinir,  oturamayan nasıl namaz kılar,  dizinden rahatsız olan bayanlar yere oturarak nasıl namaz kılarlar,  oturarak nasıl namaz kılınır