İslamda Namaz ve Namaz ve Önemi Forumundan namaz ibadeti ile ilgili Kur'an ayetleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  namaz ibadeti ile ilgili Kur'an ayetleri

  Reklam
  Namaz ile ilgili ayet-i kerimeler


  İbrahim

  (31)İnanan kullarıma söyle, namazı dosdoğru kılsınlar, hiçbir alışveriş ve dostluğun bulunmadığı bir gün gelmeden önce kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden Allah yolunda gizlice ve açıktan harcasınlar.  İbrahim
  (37)"Rabbimiz! Ben çocuklarımdan bazısını, senin kutsal evinin (Kâbe'nin) yanında ekin bitmez bir vadiye yerleştirdim. Rabbimiz! namazı dosdoğru kılmaları için (böyle yaptım). Sen de insanlardan bir kısmının gönüllerini onlara meylettir, onları ürünlerden rızıklandır, umulur ki şükrederler."
  İbrahim
  (40)"Rabbim! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Rabbimiz! Duamı kabul eyle."
  İsra
  (78)Güneşin zevalinden (öğle vaktinde Batı'ya kaymasından) gecenin karanlığına kadar (belli vakitlerde) namazı kıl. Bir de sabah namazını kıl. Çünkü sabah namazı şahitlidir.
  İsra
  (79)Gecenin bir kısmında da uyanarak sana mahsus fazla bir ibadet olmak üzere teheccüd namazı kıl ki, Rabbin seni Makam-ı Mahmud'a ulaştırsın.
  İsra
  (110)De ki: "(Rabbinizi) ister Allah diye çağırın, ister Rahman diye çağırın. Hangisiyle çağırırsanız çağırın, nihayet en güzel isimler O'nundur." namazında sesini pek yükseltme, çok da kısma. İkisi ortası bir yol tut.
  Meryem
  (31)"Nerede olursam olayım beni kutlu ve erdemli kıldı ve bana yaşadığım sürece namazı ve zekatı emretti."
  Meryem
  (55)Ailesine namaz ve zekatı emrederdi. Rabb'inin katında da hoşnutluğa ulaşmıştı.
  Meryem
  (59)Onlardan sonra, namazı zayi eden, şehvet ve dünyevi tutkularının peşine düşen bir nesil geldi. Onlar bu tutumlarından ötürü büyük bir azaba çarptırılacaklardır.
  Ta Ha
  (14)"Şüphe yok ki ben Allah'ım. Benden başka hiçbir ilah yoktur. O halde bana ibadet et ve beni anmak için namaz kıl."

  Ta Ha
  (132)Ailene namazı emret ve kendin de ona devam et. Senden rızık istemiyoruz. Sana da biz rızık veriyoruz. Güzel sonuç Allah'a karşı gelmekten sakınanlarındır.

  Enbiya
  (73)Onları bizim emrimizle doğru yolu gösteren önderler yaptık ve kendilerine hayırlar işlemeyi, namazı dosdoğru kılmayı, zekatı vermeyi vahyettik. Onlar sadece bize ibadet eden kimselerdi.

  Hac
  (26)Hani biz İbrahim'e, Kâbe'nin yerini, "Bana hiçbir şeyi ortak koşma; evimi, tavaf edenler, namaz kılanlar, rükû ve secde edenler için temizle" diye belirlemiştik.


  Hac
  (35)Onlar, Allah anıldığı zaman kalpleri ürperen, başlarına gelen musibetlere sabreden, namazı dosdoğru kılan ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda harcayan kimselerdir.

  Hac
  (41)Onlar öyle kimselerdir ki, şâyet kendilerine yeryüzünde imkan ve iktidar versek, namazı dosdoğru kılar, zekatı verir, iyiliği emreder ve kötülüğü yasaklarlar. Bütün işlerin âkıbeti Allah'a aittir.
  Hac
  (78)Allah uğrunda hakkıyla cihad edin. O sizi seçti ve dinde üzerinize hiçbir güçlük yüklemedi. Babanız İbrahim'in dinine uyun. Allah sizi hem daha önce hem de bu Kur'an'da müslüman diye isimlendirdi ki, Peygamber size şahit (ve örnek) olsun, siz de insanlara şahitt (ve örnek) olasınız. Artık namazı dosdoğru kılın, zekatı verin ve Allah'a sarılın. O sizin sahibinizdir. O ne güzel sahip, ne güzel yardımcıdır!
  Müminun
  (2)Onlar ki, namazlarında derin saygı içindedirler. Müminun
  (9)Onlar ki, namazlarını kılmağa devam ederler.  Nur
  (37)Allah'ın, yüceltilmesine ve içlerinde adının anılmasına izin verdiği evlerde hiçbir ticaretin ve hiçbir alış verişin kendilerini, Allah'ı anmaktan, namazı kılmaktan, zekatı vermekten alıkoymadığı birtakım adamlar buralarda sabah akşam O'nu tesbih ederler. Onlar, kalplerin ve gözlerin dikilip kalacağı bir günden korkarlar.

  Nur
  (56)namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, Resüle itaat edin ki size merhamet edilsin.


  Paylaş
  namaz ibadeti ile ilgili Kur'an ayetleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah sizden de razı olsun elmas kardeşim. 3. 3
  Allah Razı olsun çok çok güzel bir paylaşım olmuş.Benimde sormak istediğim birsey var.Ben namaza yeni basladım.Rüku da , Secde de tam olarak ne denileceğini ne dua edileceğini bilmiyorum.Öğrenene kadar bildiğim dualarla kılıyorum.Ama gercekten cok içten kılıyorum.Allah-u Teala için bu konuda denmiştir ki , herşeye merhamet gösteren ALLAH Namaz anında namaz örtüsü terk edildiğinde gazabı cok kötüdür demişler.İlk namaz kıldığımda cok ama cok heyecanlıydım.Yanlıslıkla etegime bastım ayagıya kalkarken göğsüm biraz secdeden dışarı doğruldu bu günahmıdır :/ ? 4. 4
  konu ile ilgili eklenen ayetler için
  çok teşekkürler emeğine sağlık kardeşim
  yalnız başlıkta bir sorun var
  tek kelimeden oluşuyor=) 5. 5
  Kayıtsız Üye
  günah değildir!tabii içten kıldıysan*ALLAH bütün müminlerin namazını kabul eylesin