İslamda Namaz ve Namaz ve Önemi Forumundan selati vitir namazı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  selati vitir namazı

  Reklam
  -“Vitir Namazı; Haktır. Vitre devam etmeyen benden değildir!..”

  Hz.Muhammet Mustafa (s.a.v)  -“Ey Kur’an Ehli!.. Vitir Namazını ikame ediniz!.. Allah TEKtir, TEKi sever!...”

  Rasülün Vitir Namazının önemine dikkat çekerken HAK-KUR’AN EHLİ ve TEK kelimelerini kullanması manidar değil mi?
  Vitir Namazı
  Üç rekattan ibaret olan vitir namazı da şöyle kılınır: Önce o günün vitir namazını kılmaya niyet edilir. "Allahu Ekber" denilerek namaza başlanır. Sübhaneke okunduktan sonra "Eûzü Besmele" çekilerek Fatiha okunur. Arkasından bir mikdar daha Kur'an-ı Kerîm okunur. Açıklandığı şekilde rükû ve secdelere gidilir. Sonra ikinci rekata kalkılır ve yalnız besmele ile Fatiha suresi ve bir mikdar daha Kur'an-ı Kerîm okunarak yine rükû ve secdelere varılır. Ondan sonra oturulur. Bu oturuş birinci ka'dedir. Bunda yalnız "Tahiyyat" okunur. Ondan sonra "Allahu Ekber" denilerek üçüncü rekata kalkılır. Bunda da yalnız Besmele ile Fatiha ve bir mikdar daha Kur'an-ı Kerîm okunarak daha ayakta iken eller kaldırılıp "Allahu Ekber" diye tekbir alınır. Tekrar eller bağlanıp ayakta "Kunut" duası okunur. Sonra "Allahu Ekber" diye rükû ve secdelere gidilir. Ondan sonra oturulur. Bu da son oturuşdur. Bunda da bildiğimiz gibi "Tahiyyat ile Salavatlar" ve "Rabbenâ âtinâ" duası okunarak iki tarafa selam verilir.

  İmam Şafiî'ye göre, vitirde Kunut duasını okumak, ramazanın son yarısına mahsustur ve rükûdan kalkınca, okunur. Şafiî'lere göre vitir namazının en azı bir rekat, en çoğu da on bir rekâttır.

  Paylaş
  selati vitir namazı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  selati vitir namazı ....Rabbim razı olsun 3. 3
  sizden Allah razı olsun kardeşim 4. 4
  zaten yatsi namazlarimizdansonra kiliyoruz Rabbim kabul etsin Allah razi olsun kardesim bilgi icinselati vitir,  selati vitir namazının önemi,  selati vitir namazında okunacak dualar,  salati fitir,  salatı fitir,  selati vitir namazı,  selati vitir namazında okunan dualar