İslamda Namaz ve Namaz ve Önemi Forumundan Namaz ne kadar önemli[Çocuklarınızı özendirin] Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namaz ne kadar önemli[Çocuklarınızı özendirin]

  Reklam
  Etrafıma baktığımda namaz kılmayan çoğu gencin ailesinde namaza önem verilmediğini farkettim. Evde biri namaz kılıyorsa sadece kendisi kılıyor başkasını davet etmiyor ya da bir kez söyleyip üstüne düşmüyor anne namaza kalktığında çocuğunu uykusunu alsın diye kaldırmıyor olmadı en basitinden namaz hakkında ufacık bir konu bile açılmıyor. Böyle aileler günümüzde oldukça fazla.

  Bir dergide okumuştum. Diyor ki: " Evinizde namaza bir oda açın... "
  Yine aynı dergide " Küçük çocuklarınıza minik seccadeler temin edin. O seccade hep onun olsun.."

  Şimdi düşünelim. Evimizde bir oda var. Kapısında namazla ilgili Ayetler ya da hadisler asılı. İçeriye giriyoruz bir duvarda pano var namazla ilgili bilinmesi gereken ince detaylar yazıyor ilgi çekecek şekilde. Sonra yerde seccadeler var.. Bu evde dünyaya gelmiş bir çocuğun her zaman namaza merakı olur. " Biz odayı kardeşimle paylaşıyoruz annem odasını babamla paylaşıyor. Ama namaz odayı kendi başına kullanıyor... Vay be ! Namaz ne kadar önemliymiş ! Benden kardeşimden annemden ve babamdan bile daha önemliymiş.. " Çocuk küçükken bunları düşüne düşüne namazın önemini idrak eder.
  Geçenlerde iftar için gittiğimiz bir evde farkettim. Namaz için oda değil de bölüm ayırmışlar.bir seccadeyi sermişler kıbleye doğru. Sağına ve soluna büyük büyük çiçekler koymuşlar hepsi aynı çiçek ve hepsi yeşil. ( Sanırım çok dikkat çekmesin diye namaz esnasında. ) Salona ilk girdiğinde insanın dikkatini o çekiyor. Çocuklar orada yaşıyorlar nasıl ilgisiz kalsınlar ki.. İnsanın kalkıp namaz kılası geliyor..


  Sonra dergide bahsedilen ikinci konuyla ilgili şöyle bir olay var...

  Bir çift evleniyorlar. Bey namaz kılıyor ama hanım kılmıyor.. Bey bir müddet namazlarını kılıyor eşine laf arasında söylüyor ama kırmıyor onu. Sonra bir gün namaz kılacakken 2 tane seccade seriyor hiç bir şey demeden namaza başlıyor. Hanımı şaşırıyor ama anlam veremiyor. O vakitten sonra bey hep aynı şeyi yapıyor. 2 seccade serip namaını kılıyor. Bir gün namaz kılarken eşi gelip yanında namaza duruveriyor Sonra böyle gidiyor derken bebekleri oluyor büyüyor.. Çocuk 2-3 yaşlarına geldiğinde minik bir seccade alınıp yan tarafa ekleniyor. Çocuk da kendi seccadesine geçip namaza başlıyor.

  İnşALLAH ALLAH AZZE VE CELLE YAR VE YARDIMCIMIZ OLUR VESSELAM


  Paylaş
  Namaz ne kadar önemli[Çocuklarınızı özendirin] Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah c.c. sevdiklerinden eylesin inşaAllah cok degerli kardesim !Kar tanesi kadar Temiz niyetini ve bütün emeklerini hayra ulaştırır inşaAllah!Amin.
  Selam ve dua ile...
 3. 3
  çok hoş yazıydı sağolun 4. 4
  allah razi olsun,cok güzel anlattiniz.benim en büyük oglum 7 yasinda.dua edin insallah oglumda namaza baslicak.yazdiginiz gibi,bende ücüncü seccadeyi sericem.allaha emanet olun.duayla 5. 5
  eeselamünaleyküm,allahin rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.ben yeni üyeyim.hayirlara vesile olur insallah 6. 6
  Namaz ne kadar önemli[Çocuklarınızı özendirin] 7. 7
  Çocuğun namaza başlaması, Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in sünnetinde şöyledir:Sebra (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Çocuk yedi yaşına erdiğinde namazı emredin. On yaşına geldiğinde (namaz kılmazsa) dövün’ buyurdu.”
  Ebu Davud 494, Tirmizi 407, Darimi 1/273, İbni Ebi Şeybe 1/381, İbni Huzeyme 1002, Darekutni 1/230, Ahmed 3/01
  İbni Hazm (Rahmetullahi Aleyh) bu hadisin şerhinde şöyle demiştir:
  “Çocuğa yedi yaşında namazı emredip on yaşında namaz kılmazsa dövmek namazın ona farz olduğu için değil, aksine çocuğu namaza alıştırmak içindir.”seccade ne kadar,  NAMAZ KILMAK ICIN VIDEOLAR OZENDIRICI,  seccadeyi ne kadar