İslamda Namaz ve Namaz ve Önemi Forumundan Namaz neden önemlidir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namaz neden önemlidir?

  Reklam
  İmandan sonra gelen en önemli ibadetlerden olan namaz, müminlere hayatlar? boyunca sürdürmeleri emredilen, vakitleri belirlenmişbir ibadettir.

  İnsan unutmaya ve gaflete düşmeye müsait bir varlıktır. İradesini kullanmayıp kendini günlük olayların akışına kaptırırsa asıl dikkatini vermesi ve aklında tutması gereken konulardan uzaklaşır. Allah'ın her yönden kendisini sarıp kuşattığını, her an kendisini izlediğini, işittiğini, yaptığı herşeyin hesabını Allah'a vereceğini, ölümü, cennetin ve cehennemin varlığını, kaderin dışında hiçbir olayın meydana gelmeyeceğini, karşılaştığı herşeyde, her olayda bir hayır olduğunu unutur. Gaflete düşerek, hayatının gerçek amacını hatırından çıkarabilir.

  Günde beşvakit kılınan namaz ise, bu unutkanlık ve gafleti yok eder, müminin bilincini ve iradesini canlı tutar. Müminin sürekli olarak Allah'a yönelip dönmesini sağlar ve Yaratıcımızın emirleri doğrultusunda bir yaşam sürdürmesine yardımcı olur. Namaz kılmak için Allah'ın huzurunda duran mümin, Rabbimiz ile güçlü bir manevi bağlantı kurar. Namazın insana Allah'ı hatırlattığı ve insanı her türlü kötülükten alıkoyduğu bir ayette şöyle bildirilmektedir:

  Sana Kitap'tan vahyedileni oku ve namazı dosdoğru kıl. Gerçekten namaz, çirkin utanmazlıklar (fahşa)dan ve kötülüklerden alıkoyar. Allah'ı zikretmek ise muhakkak en büyük (ibadet)tür. Allah yaptıklarınızı bilir. (Ankebut Suresi, 45)


  alıntı


  Paylaş
  Namaz neden önemlidir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  slamun aleyküm emeğine sağlık...
  allah razı olsun... 3. 3
  Allah Razı Olsun.... 4. 4
  amin,Allah cc. sizden de razı olsun. 5. 5
  Allah-u Teala razı olsun,emeğine sağlık.namaz kılmak neden önemlidir,  namaz kılmak niçin önemlidir,  namaz ne kadar önemlidir,  namaz kilmak neden önemli,  namaz müslümanlar için neden önemlidir,  namaz niçin önemlidir,  namaz neden önemlidir