İslamda Namaz ve Namaz ve Önemi Forumundan Çocuğunuz için namaz etkinlikleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuğunuz için namaz etkinlikleri

  Reklam
  Çocuğunuz için namaz etkinlikleri


  Namazı çocuğumuza sevdirmek için önce onu hakkıyla icra etmemiz gerekir. Birinci adım budur. Bir çocuğun en iyi öğretmeni ailesidir. Aile ne yaparsa, nasıl yaparsa çocuklar da aynısını yapacaktır.
  Aile danışmanı Münir Arıkan da çocukları namaza alıştırmak için şöyle bir metod takip etmiş: Evlendiğimizde eşime çok güzel bir seccade aldım. Bunu sekiz yıldır kendim seriyorum. Eşime bir gün bile, hadi namaz demedim. Bir çocuğumuz oldu, bu sefer küçük bir seccade aldım. Şu an beş seccademiz var. Ben bunları gece gündüz seriyorum. Şimdi dokuz aylık çocuğumuz geliyor, kafasını oraya koyuyor, kendi kendine mırıldanıyor, gidiyor; orada kendine ait bir yeri var. Hepsi oraya geliyorlar, yerleri var. (Altınoluk, Eylül 2003, s.12)
  Çocuğumuzun namazı sevmesini ve ona alışmasını için bir takım etkinliklerden faydalanabiliriz.
  Ona önce duaları öğretin. Sık sık tekrarlayın. Umduğunuzdan daha zekidir yumurcaklar. Siz, sadece heveslendirin ve belli bir sayıda severek ve isteyerek tekrar etmesini sağlayın. Önünde mutlaka maddi ödüller de olsun. Ama manevi ödülleri de sık sık tekrar edin ki işin ruhunu kavrasın.

  İkinci aşamada namaz hareketlerini kavramasını sağlayın. Mesela bunun için resim çizdirmeyi deneyebilirsiniz. Eline rengârenk boyalar verip namaz hareketlerini çizmesini isteyin
  Yine bir ödül koyun önüne. Örnek bir resim koyun önüne hatta birden fazla çocuk varsa yarışma yapın. Ama hepsini tek tek ödüllendirin. Ödüller de namazla ilgili şeyler olsun. Erkekse harika işlenmiş bir takke olabilir. Elinizden geliyorsa siz çocuklar için bir şeyler örün… Yoksa da güzel bir namaz takkesi alın… Sonra güzel bir tespih olabilir. Kızsa bir namaz başörtüsü alabilirsiniz. Bir seccade alabilirsiniz mesela.
  Son olarak namaz biraz kavrandıktan sonra bir hafta sizinle namaz birlikte namaz kılmalarını sağlayın sonuna da bir parti kutlama gibi bir ödül koyun. Hatta namaz diploması bile verebilirsiniz.
  Hani özel bir gün olur. Çocuğunuz için pasta filan yaparsınız. Evi balonlarla süslersiniz. Yani bu evde kutlama var. Eee neyi kutluyoruz? Ece’nin Namaza başlama ödülü kutlaması.
  Verdiğiniz namaz diplomasını evin yada odasının görünür bir yerine asın ve onunla gurur duymasını sağlayın...
  Tavsiye ederim, bu fikir denenmiş. Çok da hoş olmuş… Geçenlerde rastladım ve sizinle paylaşmak istedim.
  Bir Uyarı!
  Çocuğa namazı sevdirmek istiyorsanız önce onun için önemli olan şeylere hürmet etmelisiniz. Türk Kadınları Kültür Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Cemalinur Sargut bu konuyla ilgili tanık olduğu bir olayı şöyle anlatıyor: “Bir tanıdığımızın dört yaşındaki çocuğunun namazdan nefret ettiğini öğrenince çok üzüldük ve sonradan anlaşıldı ki, namaz saatlerinde çocuğun seyrettiği çizgi film kapatılıyor. Böyle yapmak yerine, başka bir odada kılmak daha iyi sonuç verir. Diğer zamanlarda elbette çocuğun görebileceği yerlerde kılınmalı.”
  Tüm bunları yaparken herşeyden önce sabırlı olmak gerek. Peygamber (a.s.) gibi sabırlı, hoşgörülü ve azimli olunmalı. O sahabelerini tüm zorlukları rağmen nasıl birer islam kahramanı olarak yetiştirmişse bizde çocuklarımızı alnı secdeli, tertemiz müminler olarak yetiştirmeliyiz. Anneler, babalar Dünya'nın geleceği sizin ellerinizde...
  Haydi kolay gele....


  Paylaş
  Çocuğunuz için namaz etkinlikleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam


  Ağacın Tanıtımı : Bu ağacın, dört haftayı temsil eden 4 büyük dalı vardır.

  Günleri de temsil eden 31 tane küçük dalı vardır.

  Her küçük dalda 5 vakit namazı temsil eden yaprakları vardır.

  Ayrıca her küçük dalda günlük sadakayı temsil eden bir meyva bulunur

  (bu sadaka maddi veya manevi olabilir).

  YANI :

  HER BÜYÜK DAL : BİR HAFTA

  HER KÜCÜK DAL : BİR GÜN

  HER YAPRAK : BİR NAMAZ VAKTİ

  HER MEYVA : BİR SADAKAYI temsil eder.

  Kullanım kılavuzu : Her ayın başında, ayı temsil eden büyük dal ve haftayı temsil eden küçük dal ile baslanır.

  Vaktinde kılınan her namazın ardından bir yaprak yeşil renkle boyanır.

  Şayet namaz kaza olarak kılındıysa yaprak sarı renkle boyanır.

  Sadakayı temsil eden meyvaya gelince, o da kırmızı renkle boyanır.

  Ağacın amacı nedir ?


  Çocukları güzel bir yöntemle namaza teşvik etmek ve namaza alıştırmak.

  Çocukları sabıra alıştırmak, öyle ki yemyeşil bir ağaç elde ettiğinde bir ödül kazanmak.

  Anneye Babaya itaat:

  Çocuk annesine babasına itaat ettiğinde o günü temsil eden küçük dalı kahverengiyle, çocuk yaramazlık yapıp söz dinlemediginde ise siyah renkle boyamak.

  Ayrıca Bu Hususlara da Muhakkak Dikkat Edilmesi Gerek :

  1-Namazın tamamen ALLAH rızası icin kılınması gerektigi cocuga anlatılmalı

  2-Her agac resmi cocuk odasında veya
  cocuga ait bir dolaba asılırsa verimli olur.

  3-Cocukta bıkkınlık görüldügünde anne ve babalar bizzat ilgilenip agacı kendileri boyamalı.

  4-Cocuk tatlı bir dille namaza cagrılmalı.

  5-Cocuk, namaz vakti girdiginde namaza cagrılmalı cünkü namaz vaktini seçemeyebilir.


  6-İlk haftanın ardından çocukta bıkkınlık görülebilir.

  Bu durumda büyük bir teşvikle çocuğu tekrar heveslendirin.

  7-Ağacın tümü bittiginde ve yemyesil bir hal aldığında, cocuk ödüllenir, arkadaslarını cağırarak kücük bir kutlama halinde de yapılabilir. 3. 3
  Allah-u Teala razı olsun,emeğine sağlıknamazla ilgili etkinlikler,  çocuğunuz için namaz etkinlikleri,  namaz etkinlikleri,  namaz ünitesi etkinlik,  çocuklar için namaz etkinlikleri,  ev okulu namala ilgiliekinlikler