Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Sadece Nâfile Kılınması Mekrûh Olan Vakitler Hangileridir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sadece Nâfile Kılınması Mekrûh Olan Vakitler Hangileridir?

  Reklam
  Sadece Nâfile Kılınması Mekrûh Olan Vakitler Hangileridir?

  Yukarıda saydığımız üç vaktin hâricinde sadece nâfile namazları kılmanın mekruh olduğu dokuz vakit daha vardır:
  1 - İmsâkten itibaren sabah namazını kılmadan önce nafile namaz kılmak mekruhtur. Bu arada sadece sabah namazının iki rek'at sünneti kılınır, başka nâfile kılınmaz.
  2 - Sabah namazının farzını kıldıktan sonra, güneş doğuncaya kadar olan süre içinde de nafile namaz kılınmaz. Hattâ farz kılındıktan sonra sabahın sünneti bile kılınamaz.
  3 - İkindinin farzını kıldıktan sonra,
  4 -Akşamın farzından önce,
  5 - Cuma ve bayram hutbeleri okunurken
  6 - Cuma günü namaz için kamet getirilirken de nâfile kılınmaz.
  7 - Bayram namazından önce, ne evde, ne de camide nâfile namaz kılmak mekruhtur.
  8 -Bayram namazından sonra mescidde nâfile namaz kılınamaz. Ancak evde kılınabilir.
  9 - Farz namazına başlanınca da nâfile kılmak mekruh olur. Ancak cemaati kaçırmak korkusu yoksa, sabahın sünneti kılınabilir.
  Müstehab Vakitler
  Vakit namazlarını, vaktin evvelinde kılmanın daha faziletli ve sevablı olduğunu, daha önce belirtmiştik.
  Bununla beraber, Resûlüllah'ın sünnetinde, bâzı namazların mevsim, iklim, v.s. gibi bâzı değişik durumlar nazara alınarak, vaktin evvelinden geciktirilerek kılınması daha faziletli sayılmıştır.
  Vakit namazlarını kılmanın daha faziletli ve sevablı sayıldığı bu gibi zamanlara, fıkıhta Müstehab Vakitler tâbir edilir.
  Cemaat olmak gibi, müstehab vakitlerde namaz kılmak da sadece erkeklerin riayet edecekleri bir fazilettir. Kadınlara müstehab olan ise, namazlarını evlerinde, erkekler camide cemaat ile kıldıktan sonra kılmaktır. Yalnız sabah namazını, erkeklerin cemaati bitirmelerini beklemeden erkence kılabilirler.

  Mehmet Dikmen  Paylaş
  Sadece Nâfile Kılınması Mekrûh Olan Vakitler Hangileridir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Farz sünnet vacip ve nafile namazlarının hepsinin kılınması mekruh olan zamanlar güneşin doğduğu an, battı an ve tam tepe noktasındayken bunun yanında nafile namazların kılınması uygun olmayan zamanlar da bulunmaktadır.nafile namaz kılmanın mekruh olduğu vakitler