Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Necaset Bulunan Bir Yerin üzerine Seccade Sererek Namaz Kılınır Mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Necaset Bulunan Bir Yerin üzerine Seccade Sererek Namaz Kılınır Mı?

  Reklam
  Namaz kıldığı seccadenin astarında namaza engel olacak kadar necaset bulunur ve hemen giderilmesi mümkün olmazsa, İmam Muhammed’e göre, -astar dikili vaziyette bile olsa- kılınan na*maz caizdir. İmam Ebû Yusuf'a göre, astar dikili, bitişik vaziyette ise caiz değildir. (El-Muhit / Serahsi - Fetâvâ-yi Kaadıhan.) Ebu Yusuf'un görüşü, ihtiyata daha uygundur.

  Kalınca bir mermer ya da sal taş veya kalınca bir yaygı üzerinde namaz kılan kimse, bunun alt kısmının necis olduğunu bil*se bile yine namazı caizdir. Bu, İmam Muhammed'e göredir. Fetva da buna göre verilmiştir. Çünkü tercihe daha lâyıktır. (Şerh-i Münyetü'l-Musalli / îbn Emir Hacc.)

  Kalınca keçe hakkındaki hüküm de böyledir. Kalın tahtayı ve benzeri eşyayı buna kıyas yapmak mümkündür.

  Üzerinde, yanında veya altında dirhem miktarından fazla neca*set bulaşmış olan bir ayakkabıyla namaz kılmak caiz değildir. Bu*nun gibi, ayaklarında çorap ya da ayakkabı bulunduğu halde necis olan bir yer üzerinde durup namaz kılmak caiz değildir. Ama ayakkabılarını çıkarıp onların üzerine ayaklarını koyarak namaz kılar*sa caiz olur. Bu husus daha çok cenaze namazlarında meydana gelir.

  O halde cenaze namazı kılarken ayakkabılara dikkat edilir: Dir*hem miktarından fazla bulaşmış bir necaset varsa veya üzerinde durduğu yer necis bulunuyorsa, o takdirde ayakkabıları çıkarıp üze*rine basarak namaz kılmak gerekir. Böyle bir şey tespit edilmemişse, ayakkabıyla namaz kılmak caiz olur.

  (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/214-215)


  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Necaset Bulunan Bir Yerin üzerine Seccade Sererek Namaz Kılınır Mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Seccadenin altında bir miktar necaset olasa da namaz geçerlidir. Seccadeye bağlı olan bir kısımda necaset olması durumunda miktarına göre durum değişmektedir.