Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Seferiye Kıble şartı Aranmaz, Diye Bir Hüküm Var Mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Seferiye Kıble şartı Aranmaz, Diye Bir Hüküm Var Mıdır?

  Reklam
  - Bütün mezheplere göre, yabancı bir yerde namaz kılarken, kıblenin yönünü araştırmak vaciptir. Önce güvenilir bir kimseden sormak suretiyle bunu yapmalıdır. Kimseyi bulmadığı takdirde, doğu ve batıya esen rüzgâr, sabah-akşam şafakları, kutup yıldızı gibi bazı alametler doğrultusunda kıblesini tayin etmeye çalışmalıdır. Bu tür alametlerden istifade etmeyen ise, kendi içtihadıyla hareket edecek ve tatmin olduğu bir yöne doğru durup namazını kılacaktır.(krş. el-Fıkhu’l-İslamî, 1/599).

  - İslam alimlerine göre, "seferiye kıble şartı aranmaz" hükmü, yalnız iki yerde geçerlidir: Çok şiddetli korku anındayken ve seferî olanın binit üzerinde nafile namazı kılarken. Tabii ki acizlik ve kıbleye dönme imkanı olmayan hastalar zaten müstesnadır.(a.g.e, 1/597).

  - Hanefî ve Hanbeli alimlerine göre, kendi içtihadıyla/gayretiyle kıbleyi araştıran kimse, namazdan sonra, bunun yanlış olduğunu görürse, daha önce kıldığı namazları kaza etmesi gerekmez. Şafiilere göre ise kaza etmesi gerekir.(a.g.e, 1/600-601).

  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Seferiye Kıble şartı Aranmaz, Diye Bir Hüküm Var Mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Seferi anında kıble yönünü araştırmak vaciptir. Fakat mecburi durumlarda vasıtalarda namaz kılarken bu mümkün olmadığından kıble tayini gerekmediği de belirtilmektedir.