Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Özürlü Olan Kişi Namaz Kılarken Diğer Namazın Vakti Girerse Abdest Ve Namazı Bozulur Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Özürlü Olan Kişi Namaz Kılarken Diğer Namazın Vakti Girerse Abdest Ve Namazı Bozulur

  Reklam
  Değerli kardeşimiz;
  Özür sahibi kimsenin her namaz vakti için abdest alması gerekir. Özür sahibinin abdesti Hanefi mezhebinde benimsenen görüşe göre namaz vaktinin çıkması ile bozulur. Maliki mezhebine göre özürlünün abdesti, vaktin girmesi veya çıkmasıyla bozulmaz; abdesti bozan başka bir halin meydana gelmesiyle bozulur (İbn Rüşd, Bidayetü’l-müctehid, l, 47). Zarurete binaen özürlü olanlar Maliki mezhebine göre amel edebilirler. Özrü sebebiyle abdest alıp vaktin son kısmında namaz kılan kişi namazı esnasında diğer vaktin girmesiyle maliki mezhebini taklit edebileceğinden dolayı abdesti bozulmuş olmaz. Namazını böylece tamamlar. Namazını kaza etmesine gerek yoktur.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Özürlü Olan Kişi Namaz Kılarken Diğer Namazın Vakti Girerse Abdest Ve Namazı Bozulur Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz ilk rekata yetişen namazın hepsine yetişmiş gibidir buyurarak namazın ilk rekatı kılındığı zaman ezan okunuyorsa kişi devam edip namazı eda eder. Fakat içindeki şüphe ağırsa o zaman kaza eder.