Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namaz İçerisinde Okuduğumuz Dua Ve Tesbihlerin Anlamları Nedir,Niçin Okuruz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namaz İçerisinde Okuduğumuz Dua Ve Tesbihlerin Anlamları Nedir,Niçin Okuruz?

  Reklam
  1- Sübhane Rabbiyel-Azim: Büyüklük ve azamet sadece Ona ait olan Rabbimi bütün noksanlardan tenzih edip yüceltirim.

  2- Semiallahü limen hamideh: Allahü teâlâ kendisine hamd edenin hamdini işitir, kabûl eder"

  3- Allahümme rabbena ve lekel hamd: Allahım, Rabbim hamd sana mahsustur.


  4- Sübhane Rabbiyel-Ala: Büyüklük ve Yücelik sadece Ona ait olan Rabbimi bütün noksanlardan tenzih edip yüceltirim.

  5- Subhaneke Duası: Allahım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka tanrı yoktur.

  6- Kunut duası

  1: Allahım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tevbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile öğeriz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkâr etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkâr eden ve sana karşı geleni bırakırız.

  Kunut duası 2:
  Allahım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kâfirlere ve inançsızlara ulaşır.


  7- Tahiyyat duası: Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah'a dır. Ey Peygamber! Allah'ın selâmı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selâm bizim üzerimize ve Allah'ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah'tan başka tanrı yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O'nun kulu ve Peygamberidir.

  8- Salli duası: Allahım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye lâyık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin

  9-Barik duası: Allahım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine hayır ve bereket ver. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye lâyık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.


  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Namaz İçerisinde Okuduğumuz Dua Ve Tesbihlerin Anlamları Nedir,Niçin Okuruz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namaz sırasında okunan her bir sözün bir anlamı bulunmaktadır. Anlamlarını öğrenmek ve namazda anlamlarını düşünerek okumak daha güzeldir namazın lezzeti o zaman anlaşılır.