Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namazlarda okuduğumuz salavatların kökeni neye dayanır, ilk kim okumuştur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namazlarda okuduğumuz salavatların kökeni neye dayanır, ilk kim okumuştur?

  Reklam
  Değerli kardeşimiz;
  Namazlarda okuduğumuz salavatların kaynağı bizzat Efendimiz (sav)'dir:
  Resulullah (sav)'a Salavat:
  Râvi: Ebu Mes'ud el Bedri
  Biz Sa'd İbnu Ubade'nin meclisinde otururken Resulullah (sav) yanımıza geldi. Kendisine, Beşir İbnu Sa'd:
  "Ey Allah'ın Resulü! Bize Allah Teala Hazretleri, sana salat okumamızı emretti. Sana nasıl salat okuyabiliriz?" diye sordu. Efendimiz şu cevab verdi:
  "Şöyle söyleyin "Allahümme salli ala Muhammedin ve ala âli Muhammed, kema salleyte ala İbrahime ve barik ala Muhammedin ve ala âli Muhammedin kema barekte ala âli İbrahime inneke hamidun mecid."
  (Allah'ım! Muhammed'e ve Muhammed'in aline rahmet kıl tıpkı İbrahim'e rahmet kıldığın gibi. Muhammed'i ve Muhammed'in alini mübarek kıl. Tıpkı İbrahim'in alini mübarek kıldığın gibi.)
  (Resulullah ilaveten şunu söyledi):
  "Selam da bildiğiniz gibi olacak."
  [Tirmizi dışındaki Kütüb-i Sitte kitaplarında, Ebu Humeyd es-Saidi (ra)'den gelen bir rivayet şöyle:
  "Ashab sordu:
  "Ey Allah'ın Resulü sana nasıl salat okuyalım?" Resulullah (sav):
  "Şöyle söyleyin" dedi:
  "Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ezvacihi ve zürriyyetihi kema salleyte ala İbrahime ve barik ala Muhammedin ve ala ezvacihi ve zürriyyetihi kema barekte ala İbrahime inneke hamidun mecid."
  (Allah'ım! Muhammede zevcelerine ve zürriyetine rahmet kıl, tıpkı İbrahim'e rahmet kıldığın gibi, Muhammed'i zevcelerini ve zürriyetini mübarek kıl, tıpkı İbrahim'i mübarek kıldığın gibi. Sen övülmeye layıksın, şerefi yücesin)
  Ka'b İbnu Ucre'den gelen bir rivayet de şöyle:
  "Resulullah (sav) yanımıza gelmişti:
  "Ey Allah'ın Resulü, sana nasıl selam vereceğimizi öğrendik. Ama, sana nasıl salat okuyacağız (bilmiyoruz)?" dedik.
  "Şöyle söyleyin!" dedi:
  "Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin kema salleyte ala İbrahime inneke hamidun mecid. Allahümme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed, kema barekte ala ali İbrahime inneke hamidun mecid."
  Kaynaklar:
  Buhari, Da'avat 33, Enbiya 8; Müslim, Salat 65, 66, 69 (406, 407); Muvatta, Kasru's-Salat 66, 67, (1, 165, 166); Tirmizi, Tefsir, Ahzab, (3218), Vitr, 20, (483); Ebu Davud, Salat 183, (976, 979, 980, 981); Nesai, Sehv 49, 51, 54 (3, 45, 46, 47, 49).
  İlave bilgi için tıklayınız:

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Namazlarda okuduğumuz salavatların kökeni neye dayanır, ilk kim okumuştur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Okunan salavatlar sünnettir. Yani ilk olarak peygamber efendimiz tarafından okunarak günümüze kadar Müslümanlar tarafından okunmaya devam edilmiştir.