Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Niyetle namaz arasında konuşmak caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Niyetle namaz arasında konuşmak caiz midir?

  Reklam
  Cemaatle namaz kılarken kamet sırasında niyet ediyoruz, mesela müezzin "hayya alal felah" derken niyet ettik, sonra da kamet sonunda "Allahu ekber, Allahu ekber; la ilahe illallah" kısmını tekraralayabilir miyiz? Ben önceden tekraralıyordum, eğer tekrarlanması uygun değilse, önceki o namazlarım ne olacak?

  Namazlarda niyet ile tekbir arasına, namaza aykırı bir fasıla girmeksizin, niyetin namaza bitişik olması gerekir. Bu fasıla namazda yapılması uygun olmayan yeme, içme, konuşma gibi işlerdir. Fakat arada abdest almak, ön safa namaz için yürümek gibi namaza ait bir fasıla olursa, bunun zararı bulunmaz (ez-Zühaylî, el-Fıkhul-İslâmî ve Edilletuh, I, 611; Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslâm İlmihali, İstanbul 1959, s. 156 vd.; "Namaz" maddesi).

  Niyetin tekbir alma zamanına yakın olması daha faziletlidir. Daha önce de niyet edilebilir; yeter ki, niyet ile tekbir arasında namaza aykırı bir hal bulunmuş olmasın.

  Mesela; bir kimse abdest alırken herhangi bir namazı kılmaya niyet etse, sonra namaza aykırı düşen yiyip içmek ve konuşmak gibi bir işte bulunmadan namaz yerine varıp namaza başlasa sahih olur. Bu arada hatırına o niyet gelmese dahi yine namazı sahih olur.

  Namaza niyet ettikten sonra konuşulması yasak olan dünyevi kelamlardır. Yoksa kametten sonra ezan duası okunabilir veya bir dua edilebilir, kamete iştirak edip müezzinin sözleri tekrarlanabilir. Bunlar namazın sıhhatine zarar vermez.

  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Niyetle namaz arasında konuşmak caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Elleri kaldırıp niyet getirileceği sırada dünyadaki tüm şeyleri fani olan her şeyi arkada bıraktığını gösterir. Bu nedenle niyet ederken konuşmamak en iyisidir.namaz arasında konuşmak,  kametten sonra konuşmak