Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan vakit namazlarının önünde ve ardında kılınan namazların hangisi faziletlidir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  vakit namazlarının önünde ve ardında kılınan namazların hangisi faziletlidir?

  Reklam
  Farz namazın önünde ve ardında kılınan namazların hangisi efdaldir?

  Cevap;
  Sünnetlerin en kuvvetlisi bil ittifak sabah namazının sünnetidir. Ondan sonra ihtilaf vardır. Sonra Dürrü’l-Muhtar’da diyor ki: “Sabahın sünnetinden sonra öğle namazının ilk sünneti gelir. Çünkü hadisi şerifte: «Bu sünneti terk eden benim şefâatime nail olamaz.» buyurulmuştur. Ondan sonra bütün sünnetler müsavidir.” Fethü’l-Kadîr’de de diyor ki: “Sabahın sünnetinden sonra Hulvânî’ye göre akşam namazının iki rek’at sünneti efdaldir. Çünkü Hazreti Peygamber bunu seferde ve hazerde terk etmemiştir. Sonra öğlenin son sünneti gelir. Zira bu namaz bilittifak sünnettir. İlk sünneti bunun gibi değildir. Çünkü bazıları onun ezanla ikamet arasını ayırmak için meşru olduğunu söylemişlerdir. Ondan sonra yatsının son sünneti, daha sonra öğlenin ilk sünneti sonra ikindinin sünneti, sonra yatsının ilk sünneti gelir.” Bazılarına göre yatsının son sünneti, öğlenin ilk ve son sünnetleri ile akşamın sünneti fazilette müsavidir. Öğlenin ilk sünnetinin daha kuvvetli olduğunu söyleyenler de vardır. Çünkü Sevgili Peygamberimizin bu sünnete açık açık devam buyurduğunu nakl, sabah namazının sünnetinden başka sünnetlere devam ettiğini nakilden daha kuvvetlidir. (İbn Âbidîn, Vitr ve Nâfileler babı.)

  Prof.Dr.Ekrem Buğra Ekinci


  Paylaş
  vakit namazlarının önünde ve ardında kılınan namazların hangisi faziletlidir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz sabah namazının terk edilmemesini buyurmuştur. Bu nedenle alimlerin çoğuna göre farz namazlardan sonra sabah sünnetinin daha önemli olduğu belirtilmiştir.