Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Kadınlarında namaz öncesi kamet getirmeleri gerekir mi,bu konuda hüküm nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadınlarında namaz öncesi kamet getirmeleri gerekir mi,bu konuda hüküm nedir?

  Reklam
  Yolcu erkekler de yolculukları sırasında ezan okur, kamet getirirler. Yolcu, ezan okumayabilir. Ancak kamet getirmesi sünnettir.

  Mahalle camiinde yapılan kamet evler için geçerlidir. Evde namaz kılan kişi kamet getirmese de olur. Kamet getirirse daha iyidir.

  Kadınların, bunakların, cünüplerin kamet getirmeleri mekruhtur. Abdestsiz kimselerin de ikamette bulunması mekruhtur. Fakat bu gibi kimseler tarafından yapılan kametler iade edilmez.

  Ezan ağır okunur. Fakat kamet hızlı yapılır. Kamet ayakta yapılır. Kamet getiren kişi kıbleye döner.

  Cemaatın kamet getiren müezzine uyması ve beraberce içinden kamet yetirmesi, "Hayye Alessalah, Hayye Alelfelah" denilirken de" La havle ve la kuvvete illa billah" diye icâbette bulunması müstehabdır.

  Kamet, vaktin değil namazın sünnetidir (el-Kâsânî, Bedâyiu`s-Sanayi`, Beyrut 1402/1982, I, 148 vd.; İbnu`l Humam a.g.e, I, 243 vd.; el feteva`l Hindiyye, Beyrut 1400/1980, I, 55 57; İbn Âbidin, Reddü`l-Muhtar İstanbul 1984, I, 388, 389 vd).

  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Kadınlarında namaz öncesi kamet getirmeleri gerekir mi,bu konuda hüküm nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kamet erkekler tarafından getirilmektedir. Kadınların kamet getirmesi her ne şekilde olursa olsun ister hayızlı döneminde olmasa da geçerli olmaz.