Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namazda telaffuz düzgünlüğü namazın sıhati açısından gerekli mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namazda telaffuz düzgünlüğü namazın sıhati açısından gerekli mi?

  Reklam
  SORU: Namaz kılarken rüküdan doğrulduğumuzda “Rabbena lekeld hamd” dediğimi farkettim ve doğrusunun “Rabbena lekel hamd” olduğunu gördüm. Namaz kılarken manasınıda düşünerek kılıyorum ve “Rabbimiz sana hamd olsun.” manasına geldiğini biliyorum. Büyük ihtimalle uzun zamandır böyle namaz kılıyorum, bu durumda kıldığım namazlar için ne yapmam gerekiyor?

  CEVAP:
  Namazda Kur’an’dan okunan ayetler ve tekbir için talaffuz düzgünlüğü, namazın sıhhatini etkileyecek düzeyde önemlidir. Diğer yerlerde ise yanlışımızı düzeltelim yeter.
  Bu durum sizin, yeniden bir talim görmenize sebep olsun. Ağzı düzgün bir hocaefendiden namaz ayetlerini ve tesbihatını okumaya çalışın. Allah yardımcımız olsun, amellerimizi kabul buyursun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Namazda telaffuz düzgünlüğü namazın sıhati açısından gerekli mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namazda okunanların düzgün bir şekilde okunması önemlidir. Ayeti kerime okunduğunu bilerek okumak gerekir. Ayrıca aceleye getirerek kılındığı zaman farklı bir şekilde söylenebilir.