Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Vakit namazın sonunda iç çamaşırımda akıntıdan dolayı yaşlık gördüm ne yapmalıyım? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Vakit namazın sonunda iç çamaşırımda akıntıdan dolayı yaşlık gördüm ne yapmalıyım?

  Reklam
  SORU: Her hangi bir vaktin namazı eda edildikten sonra (bu farz namaz olsun sünnet namaz olsun) namaz bitiminde iç çamaşımızda oluşan yaşlıktan dolayı tekrar namazlarımızı iade etmek gerekecekmidir ? gelen akıntının namaz içinde mi yoksa namaz sonunda mı olup olmadığı konusunda emin olmadığımız durumlarda namazlarımızı tekrar iade etmelimiyiz ? kendim bir vakit namazın sonunda iç çamaşırımda akıntıdan dolayı yaşlık gördüm fakat namaz esnasında bu akıntının yaşlığını hissetmedim ve ne yapacağım da kararsız kaldım yukarıda ki sualimi buna istinaden soruyorum.

  CEVAP: Şüphe ile yaşamak da ibadet etmek de mümkün değildir. Bu tür tereddütte kaldığınız durumlarda, kalbinizin ağır bastığı tarafı tercih edin. Mesela ıslaklığın namazdan sonra oluştuğuna dair kanaatiniz ağır basıyorsa namazınızda sıkıntı yok demektir. O namazı sadece şüpheli görüyorsanız onu iade edin. Bir günlük namazlar için tereddüt ediyorsanız o kadar namazı iade edersiniz. Ama birgünden öteye de taşımanız doğru olmaz. Vesveseye düşersiniz. Allah Teala hakkıyla ibadet etmeye hepimizi muvaffak kılsın.


  Nureddin Yıldız


  Paylaş
  Vakit namazın sonunda iç çamaşırımda akıntıdan dolayı yaşlık gördüm ne yapmalıyım? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Şüphe duyulduğu zaman şüphenin ağır basan tarafına bakılması gerekir. Eğer namazdan önce olduğu kanısına varırsa namazını tekrar kılması daha uygundur.